ČSSD navrhne, aby Praha přešla na systém krajských voleb

Praha – Sociální demokracie bude usilovat o to, aby se o složení zastupitelstva hlavního města propříště rozhodovalo stejně jako o krajském zastupitelstvu – voliči by tak neměli možnost křížkového panašování a místo toho by kroužkovali. V Otázkách Václava Moravce to prohlásil předseda vlády a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zatímco před čtyřmi lety byla Praha rozdělena na sedm obvodů, letos metropole tvořila obvod jediný. Voliči tak vybírali své nominanty do pražského 65hlavého zastupitelstva z jednoho velkorozměrného listu, který obsahoval kandidátky jednatřiceti politických stran a sdružení. Komunální volby navíc umožňují panašování – hlasování napříč kandidátkami a křížkování preferovaných politiků, což sčítání hlasů v metropoli protáhlo až do časných ranních hodin; první okrsek byl sečtený v půl páté odpoledne, ačkoli se volební místnosti uzavřely ve 14 hodin.

Volební účast v Praze (coby kraji) byla při komunálních volbách také vůbec nejnižší v celé republice, k urnám přišlo 37,72 % voličů. Podle předsedy vlády a sociální demokracie Bohuslava Sobotky se na neúčasti u hlasování mohla podílet právě i nepřehlednost volebního listu („plachty“).

Sobotka: Změna systému pomůže orientaci voliče

„ČSSD přijde s opětovnou iniciativou, abychom změnili systém voleb na pražský magistrát a postavili ho stejně, jako se volí do krajů. Lidé mají hlasovací lístky jednotlivých politických stran, vybírají si z nich a mohou kroužkovat. Změna systému voleb v Praze na magistrát by mohla zjednodušit orientaci voliče,“ konstatoval Sobotka v Otázkách Václava Moravce; ČSSD skončila v klání o pražský magistrát čtvrtá, podpořilo ji 10,43 % voličů.

Do Prahy se nyní volí stejně jako do obecních zastupitelstev. Pražské zastupitelstvo je přitom v podstatě krajským zastupitelstvem. O pozici pražského primátora se tradičně hovoří jako o pozici obdobné ministrovi, a to zejména s ohledem na prostředky, kterými metropole disponuje; hlavní město každoročně utratí přes 60 miliard korun, což je suma převyšující i rozpočet ministerstvo vnitra. Volby do krajů se také konají v jiném termínu, naposledy proběhly před dvěma lety. Zda by se pak mělo volit do zastupitelstva hlavního města ve stejném čase, Sobotka neřekl.