BRNO: ANO nevyloučilo vládní koalici, Onderku v ní ale nechce

Brno/Ostrava – Povolební vyjednávání se rozjíždějí i v Brně. Lídr vítězného hnutí ANO Petr Vokřál nevylučuje koalici s ČSSD a KDU-ČSL jako ve vládě. Připouští i jiné varianty. Nabízí se podle něj i možnost koalice s lidovci, hnutím Žít Brno a zelenými. Obě varianty koalic by měly v 55členném zastupitelstvu shodně 31 mandátů. Problém ale bude mít současný primátor Roman Onderka (ČSSD). ANO ani Žít Brno ho v koalici nechtějí. Hnutí už začalo vyjednávat i ve vítězné Ostravě. Vychází ze dvou základních variant - spojení s ČSSD nebo hnutím Ostravak.

Se sociálními demokraty, lidovci a hnutím Žít Brno už má ANO domluvené jednání na dnešek a pondělí. „Počkáme, jak se projeví sociální demokracie,“ podotkl Vokřál. Ke koalici se zelenými uvedl, že mají podobné smýšlení jako Matěj Hollan z Žít Brno: „Uvidíme, co nám řeknou ostatní.“

Pro koalici je podle Vokřála ANO ochotné udělat opravdu hodně. Zmínil například post primátora: „Jako vítěz bychom na něm měli trvat, je pro nás velmi důležitý, je to symbol, ale víc než pozice je důležité prosazení priorit a schopnost ovlivňovat řízení města.“ ANO proto bude při jednáních dbát na shodu ve volebních prioritách. Chce mít transparentní radnici a zefektivnit chod městských firem, politiky chce vypudit z představenstev městských firem. Důležitá je i doprava.

Lidovecká jednička Klára Liptáková by preferovala vznik koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Spolupráce by podle ní urychlila projekty spojené s budováním dopravní infrastruktury. Ani ona se ale nevyhýbá dalším variantám. „Spolupracovat můžeme se všemi kromě KSČM,“ dodala. S výsledkem voleb je spokojená. „Sice jsme čekali větší podporu, ale získali jsme o mandát víc.“

Zelení by do koalice šli, Hollan nechce Onderku

Spolupráci s ANO, lidovci a Žít Brno se nebrání ani Strana zelených. „Je to varianta, o které se dá jednat. Setkání se uskuteční dnes,“ řekla Jana Drápalová, která stranu v Brně do voleb vedla. Zelení by podle ní byli v koalici rádi. „Chceme věci měnit, takže se dobrovolně nebudeme odsouvat do opozice. Pokud by byla koalice rozumná, nebráníme se jí,“ dodala. Zelení se opírají o dvě hlavní témata - modernizaci vlakového nádraží a zlevnění ročního jízdného na městskou dopravu na 2 500 korun.

Petr Vokřál (ANO): „Brno chce zásadní změnu a z toho vyplývá i výsledek některých hnutí.“

Matěj Hollan (Žít Brno): „Se stávajícími stranami změna udělat nejde. S ČSSD a ODS jednat nebudeme.“


Hnutí Žít Brno nechce do koalice s komunisty a s osobou Romana Onderky (ČSSD). Právě kvůli němu hnutí do politiky vstoupilo a dlouho práci primátora kritizovalo. Jednat nechce ani s ODS, která byla s ČSSD v koalici. „Budeme se bavit s ANO, lidovci, zelenými nebo TOP 09. Chceme mít transparentnější radnici a více do rozhodování zatáhnout lidi,“ řekl lídr Žít Brno Matěj Hollan.  

Hollan reagoval i na výtky, že hnutí vzniklo původně z recese a nemusí mít dostatek odborníků. „Lidé od nás jsou aktivní v politice už dnes, jsou v zastupitelstvech. To, že to dokážeme dělat s humorem a nadsázkou, neznamená, že těm věcem nerozumíme a nejsme schopni jednat s ostatními,“ řekl České televizi.     

V Ostravě bude ANO jednat s ČSSD a hnutím Ostravak

ANO už začalo vyjednávat i ve vítězné Ostravě. Vychází ze dvou základních variant - spojení s ČSSD nebo hnutím Ostravak. V obou případech ale bude potřebovat k nadpoloviční většině třetího partnera. V pětapadesátičlenném ostravském zastupitelstvu má 15 mandátů, ČSSD 12 a Ostravak deset. V úvahu tak připadá zřejmě širší koalice minimálně s ODS či lidovci, kteří mají po čtyřech křeslech, protože je nepravděpodobné, že by se hnutí spojilo s komunisty.

Rozdělení mandátů v zastupitelstvu – OSTRAVA
Zdroj: ČT24