Funkcionalistický unikát Baťa přišel o status památky

Mariánské Lázně – Ještě v říjnu se rohový palác Baťa v Mariánských Lázních počítal mezi chráněné památky, ministerstvo kultury mu ale tento status odebralo. Funkcionalistický unikát od architekta Vladimíra Karfíka z roku 1931 musel být totiž v létě kvůli havarijnímu stavu uzavřen, nyní už nic nestojí v cestě demoliční četě. Hlas zvedli krajští památkáři, podle nichž se dá stavba ještě zachránit.

„Ministerstvo kultury vydalo 30.10. rozhodnutí o zrušení prohlášení paláce Baťa v Mariánských Lázních za kulturní památku, a to na základě havarijního stavu konstrukce budovy,“ oznámila mluvčí ministerstva Kristýna Bernášková.

Třípatrovou prodejnu obuvi v centru Mariánských Lázní uzavřeli statici v polovině června. Příčinou je takzvaný hlinitanový cement, který se při stavbě domu použil. Patřil k tehdy běžným materiálům, protože ale v Evropě došlo k několika samovolným zřícením domů, byl v roce 1957 v Československu zakázán.

A protože neexistuje možnost železobetonovou konstrukci nějak sanovat, doporučili statici vzhledem k ohrožení lidí v okolí i uvnitř brzkou demolici budovy. Při uzavření si dokonce statici postěžovali, že kvůli drolivosti některých nosných částí domu nebyli schopni ani odebrat celistvý vzorek.

Že by se dům nemusel bourat, si myslí krajští památkáři. Podle ředitelky Národního památkového ústavu v Lokti Romany Riegerové budova z památkového hlediska hodnotu neztratila. „V podstatě zachránit se dá každý objekt,“ dodává k plánům na demolici. Mluvčí městského úřadu Roman Kořán ale podotýká, že rekonstrukce by musela být úplná a stála by okolo 40 miliónů korun. „Nám by se třeba líbilo, diskutovali jsme to nedávno, kdyby vystavěli kopii té budovy,“ dodal.

Majitelé objektu se ale nechtějí k situaci vyjadřovat, v minulosti se nechali slyšet, že se záchrannou domu nepočítají a pravděpodobně půjde k zemi. O případné demolici teď musí rozhodnout stavební úřad. Jde o již druhou mariánskolázeňskou dominantu, kterou musí v krátké době vyřešit. Rozhodnutí ho čeká i ohledně bývalého hotelu Rozkvět, který nedávno zničil požár.