Dýně, čarodějnice a duchové

Na Halloween se v Americe těší každý rok především děti. Chodí od domu k domu se známou frází trick or treat, neboli dejte nám koledu nebo vám něco provedu, a odcházejí s plnými taškami sladkostí. Nechybí samozřejmě masky. Za poslední roky se objevují symboly Halloweenu i u nás, a popravdě moc nerozumím přejímání tradic jiných zemí, jako bychom těch svých neměli dost, a jako by nebyly dost dobré. Ale budiž, vydlabané dýně se svíčkou uvnitř nejsou zase tak špatnou podzimní dekorací.

Na druhou stranu jsem ráda za každou příležitost, kdy můžu být součástí takovýchto svátků a tradic v jiných zemích. A radost se násobí, pokud jde o americký jih, kde se duchařstvím a převleky tak nějak žije. Asi čtyřicetiletá Jennifer se živí jako kartářka. S touto prací nemá v New Orleans problém. Už čtrnáct let se čtení z karet věnuje na plný úvazek. Obvykle má své místečko v centru města, ve French Quarter, v blízkosti zdejší katedrály sv. Ludvíka. Stačí jí stoleček, tři židle, během léta slunečník, přenosná lednička na chladné nápoje, nějaké vonné tyčinky pro tu správnou mystickou atmosféru a karty. „Já si opravdu nemůžu stěžovat, mě tato práce živí velmi slušně. Z nějakého důvodu je kartářství a věštění osudu populárnější na jihu, ve státech jako Louisiana nebo Mississippi. Určitě to bude i tím, že New Orleans je velmi staré město, jedno z nejstarších v zemi, a je tu stále rozšířeno mnoho tzv. 'duchařských' historek. O mnoha domech se říká, že v nich straší, že jsou v nich duchové zemřelých černošských otroků, kteří straší potomky jejich bílých pánů, a i když to většinou není pravda, turisté to rádi slyší,“ říká Jennifer, která letošní Halloween strávila na místním hudebním festivalu Voodoo fest. A nepodcenila ani svůj zevnějšek. Aby nalákala co nejvíce zákazníků, přišla v kostýmu čarodějnice. O kostýmech v New Orleans bych mohla popsat hned několik stran. Lidé tady mají velký smysl pro humor, satiru a jsou velmi tvořiví, často se neomezí jen na masky nabízené ve speciálních obchodech. Na Halloween potkáte ve městě dospělé převlečené snad za všechno – za vánoční stromeček s blikajícími světýlky, za političku Sarah Palinovou, zkrvavené upíry, mafiány a stovky dalších postav.

V New Orleans se nemůžu zbavit pocitu, že i když je opravdu, jak už Jennifer zmínila, nejméně polovina historek vymyšlená, město je na svou duchařskou tradici pyšné. Je to i součást novodobého byznysu. Je tu několik tzv. Domů hrůzy, tedy atrakcí většinou pro turisty, ve kterých se straší o sto šest po celý rok, nejen během Halloweenu. Této tématice děkuje New Orleans i za to, že se město stalo v posledních letech také vyhledávaným místem filmařů. Jezdí sem točit nejen strašidelné příběhy o upírech (odehrává se tu třeba film Interview s upírem), ale i historické filmy o jižanských otrokářích.

Ono to duchařství souvisí totiž s ještě jednou důležitou součástí jižanského života. Voodoo. Tedy formou náboženství, kterou do Spojených států přivezli afričtí otroci, a i když už se tradice během několika staletí proměnily, některé součásti voodoo se pořád mezi lidmi provozují a šíří. I když jsou často věřícími křesťany, zároveň doufají v pomoc duchů a nadpřirozených sil. Velmi běžným suvenýrem v New Orleans je panenka voodoo. Pro obyvatele města to ale není jen tak obyčejný předmět, lidé hadrovou panenku se dvěma špendlíky – bílým pro dobré věci a černým pro způsobení špatných činů, stále používají. Stejně jako si kupují olejíček lásky, kterým musíte nenápadně pokapat objekt svého zájmu, aby se o vás začal zajímat, anebo různé amulety pro štěstí nebo zdraví. A když nezabere to ani ono, pak už zbývá jen jedno. Přivolat do svých domů duchy, aby oni samotní mohli vašemu životu napomoci přímo. Na to jsou speciální svíčky a voňavé kužely podobné českému františku.

Jak podotkla kartářka Jennifer, voodoo lidé na jihu dost věří. „Mám několik přátel, kteří voodoo provozují dost naplno a milují to. Předpokládám, že to pro ně funguje a zabírá. Jinak by se k tomu asi nevraceli. Ale každý má prostě něco, v co věří a co mu pomáhá. U nás jsou to duchové.“

  • Halloween v New Orleans autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1221/122014.jpg
  • Kartářky v New Orleans autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1220/121997.jpg
  • Halloween v New Orleans autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1221/122021.jpg
Vydáno pod