Viktorka Plzeň a ti druzí

Ligový podzim skončil a může se rekapitulovat. Sice jsme zatím jen v půli cesty, leccos se už ale z odehraných sedmnácti kol první fotbalové ligy poznat dá. Třeba že si teď Jozef Chovanec zřejmě ťuká na čelo, proč to s Wilfriedem a Kweukem nezkusil v útoku dřív. Naopak Petr Rada, který naskočil do rozjetého libereckého vlaku, si zatím může mnout ruce. Ze čtyř zápasů mít deset bodů, to potěší. Jedná se o přesný opak Slavie, které se letos opravdu nedaří.

To ostatně dobře ilustruje uniklý záznam rozhovoru pánů Jaromíra Bosáka a Miroslava Táborského v duelu mezi Mladou Boleslaví a Slavií. „Teďka jsem se koukal, jak šli ze hřiště. Ten se směje, ten malej Černý. On s tím Boleslavákem jde a směje se,“ neformálně komentoval Táborský. „Kam půjdem večer,“ dodal Bosák. „Nebo, co děláš zejtra ráno. Relax, vole,“ kontroval bývalý reprezentant.

O chvíli později přidal v domnělé řeči mezi čtyřma očima komentátor další myšlenku. „Já už jsem chtěl říct, že jim chybí Řepka. Aby někoho přejel, aby někoho seřval.“ Ostatně slávistický kouč Michal Petrouš mu dal za pravdu. „S některými věcmi souhlasím. Milan Černý se baví s protihráčem, když prohráváme a bojujeme o každý bod. Nebo to, že nemáme v týmu lídra typu Řepky. My tohle víme,“ řekl nástupce Karla Jarolíma. Víme, víme, ale nic moc s tím neděláme. Jo, zbavíme se Belaida. Třeba nás to nakopne.

Jenže to, že je klub z Edenu na nelichotivém 14. místě tabulky, mu minimálně do jara nikdo neodpáře. A neodpáře mu to ani Milan Tesař z Reflexu, který začátkem týdne napsal takovou rádobyštěpnou dějepisnou stať. Patrně se chtěl, jakožto pravověrný slávista (k čemuž se přiznal), vypsat ze svého splínu. Autora k článku nazvanému Český fotbal za komunismu: Milujte Spartu jako stranu a vládu! inspiroval jakýsi výstřižek z novin, kde jsou fotbalisté z Letné opěvováni, zatímco nad výhrou Slavie se jeden nestačí divit. Mělo to údajně vyjít v Rudém právu.

Faktem je, že onen výstřižek byl podvrh, za nějž si Tesař sice o několik dní později vysypal popel na hlavu, ale pachuť z jeho myšlenky („Noticka víc než cokoli jiného ilustruje historický rozdíl mezi Spartou a Slavií, který je jistě větší než současných jedenadvacet bodů. I kdyby letenští hráči získali tisíc titulů, neměli by u toho nikdy přestat rudnout studem,“ napsal Tesař) zůstává dál. Ono přece vůbec nejde o to, jestli snad byl onen klub rudý, lampaso-oranžový (Dukla) či zelený (Bohemka). Za prvé se kromě Sparty ke slovu dostaly v minulosti i jiné mančafty, za druhé se ke slovu dostávají jiné mančafty i v současnosti. A tak to má být, je to přece jen sport.

Důkazem toho je Viktorie Plzeň. Takové sparťanské béčko, říkávalo se. Jenže, kde ty loňské sněhy jsou. Kouč Pavel Vrba udělal z Viktorky nezastavitelnou mašinu, která sice tu a tam lehce klopýtla, první místo s jednačtyřiceti body v tabulce jí to však nevzalo. Před Spartou má čtyřbodový náskok, a jestli jí to vydrží, nezáleží jen na výkonnosti hráčů, ale také na tom, kdo se vlastně na tom trávníku objeví. Mohlo by se totiž stát, že Rezek či Rajtoral půjdou za lepším. A pak babo raď. Ale spekulace nechme spekulacemi. Ať se všichni hodí do klidu, posílí, trénují, nebrečí a pravda vyjde na jaře najevo. Ale předně – ať zvítězí ten nejlepší.

Utkání Mladá Boleslav - Slavia Praha
Utkání Mladá Boleslav - Slavia Praha
Více fotek
  • Utkání Mladá Boleslav - Slavia Praha autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2116/211594.jpg
  • Radost hráčů Sparty autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1962/196165.jpg
  • Plzeňští fotbalisté autor: Petr Eret, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2030/202940.jpg