OrientAce Egypt

Čaj

Jdu do mešity, říká náš řidič Aimen a zanechá nás uprostřed ulice na plastových židličkách místní čajovny, kde se kouří vodní dýmka a kde jako jediná žena dost vyčnívám. Ano, Aimen je průměrně zbožný muslim. Do mešity ale zamířil s jiným úmyslem. Svaté místo lze využít i tím nejméně svatým způsobem. Obvykle oplývá několika záchody pro veřejnost. Tedy pro muže. S ženami se v tomto ohledu v Egyptě příliš nepočítá.

Zdroj: ČT24 Autor: Filip Koubek, proficam.cz

Jedeme už třetí hodinu do malé vsi za Káhirou a tohle téma mě napadá stále častěji.

„Kam chodí ženy na toaletu?“ ptám se Aimena a vyčítám si to množství vypitého čaje.

„No přece doma.“

„A když cestují?“

„Počkají, až přijdou domů.“

„A když cestují opravdu daleko?“

„Můžou si dojít na nádraží.“ 

Zatmělo se mi před očima. Poslední nádraží jsme minuli asi před hodinou.Všude jen samá pole a vesnice. Nakonec alespoň jeden celkem hustý keř.Řidič Aimen pochopil. Zabrzdil a jde obhlédnout terén. Naštěstí nikde nikdo. Zahlédnout ženu v podobné situaci je v Egyptě problém. Nechat se zahlédnout – problém ještě větší. Zamířím tedy do keře, rychle a co nejnenápadněji. Když se po chvíli vracím, Aimen se dá do hlasitého smíchu. Jeden pohled na ruce, bílou košili a kalhoty všechno vysvětluje. 

Už skoro rok nepršelo a stromy i keře jsou obalené prachem změněným vhustý černý mazut. Teď jsem obalená i já: na tváři, pažích i oblečení, navíc v pravidelných pruzích, přesně podle listů mého keře. Škoda, že jsme v údolí Nilu a ne na safari. Mezi zebrami bych teď byla dokonale neviditelná. I v té nejintimnější situaci.

Řidič Aimen
Řidič Aimen
Více fotek
  • Řidič Aimen autor: Filip Koubek, proficam.cz, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2189/218837.jpg
  • Kavárna na egyptské ulici autor: Filip Koubek, proficam.cz, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2189/218836.jpg
  • Egyptská žena na ulici autor: Filip Koubek, proficam.cz, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2189/218841.jpg