Letošní postřehy dříve narozeného tradicionalisty

Začnu tím, co se mi už dlouho líbí, tedy chválou ČRo 2. Ranní pořady tohoto rádia (moderování, muzika, soutěže) pokládám za skvělé. Slyšet „jak to vidí“ např. Ivan Hoffman, Eliška Wagnerová, Šimon Pánek, Pavel Kosatík, Václav Malý, Jiřina Šiklová, Ivan Kraus, Jan Petránek, nebo profesoři Richard Hindls, Vladimír Beneš a Ivo Barteček je vždy zajímavé a po ránu neobyčejně povzbudivé. Česká rádia vůbec jsou dobrá, počínaje „českou svobodkou“ ČRo 6 (nejzajímavější je pořad Názory a argumenty) přes Rádio Classic až po Country Rádio a  Oldies Rádio.

Na  mém televizním žebříčku bezpečně vede ČT24 (třebaže by se do ní vešlo pár zajímavých zpráv navíc) a co se týče tisku, za bezkonkurenční pokládám Lidovky (včetně příloh), které letos zamířily zvláště vysoko. Pokud jde o českou politiku, bláhově jsme se domnívali, že máme nezvykle - a nezaslouženě - silnou vládu, což se po zprávách o nepravostech ve Státním fondu životního prostředí zvrtlo tak důkladně, že už to vypadalo na recidivu pádu Topolánkovy vlády. To, že vláda nepadla, a tudíž nás nestraší další předčasné volby, je sice pozitivní, ovšem otřes, jímž koaliční kabinet prošel, nepochybně narušil jeho důvěryhodnost a zřejmě i razanci potřebnou k prosazování reforem. Role, kterou při tom sehrál prezident Klaus, jen posílila jeho renomé politického eskamotéra; ostatně to „vtipně“ prokázal i bleskovým omilostněním dělnické prokurátorky Brožové-Polednové. Jinak bych se o  české politice šířil nerad - protikorupční praktiky Nečasovy vlády patrně budou zlatým hřebem silvestrovské estrády.

K pozitivům patří, že krize eurozóny nás zvolna míjí a nepadla žádná česká banka. Ani dosavadní průběh zimy kupodivu nepotvrzuje katastrofické předpovědi globálního oteplování. Za úspěch lze pokládat, že snahy o demontáž Ústavu pro studium totalitních režimů skončily neúspěšně. Lidovcům s novým lídrem svitla naděje na nový začátek, pokud ovšem svou šanci pochopí. Dobrou zprávou byla výměna v čele katolické církve a elegantní vyřešení dlouholetých tahanic o svatovítskou katedrálu. Etická výchova se konečně stala alespoň volitelným předmětem a podle ministra Dobeše má být na základních školách dokonce povinná. Za částečný úspěch lze považovat, že zodpovědní rodiče odmítli školní sexuální výchovu podle kontroverzní příručky chráněnců sexuologa Uzla a dosáhli její stažení z webu ministerstva školství. Částečnost spočívá v tom, že příručka nebyla stažena ze škol a etické školení pedagogů je stále v plenkách.

Potěšitelné je, že pokojně a důstojně (žádné kalamity ani dramata) proběhly Vánoce. I přes sociální škrty stále funguje péče o seniory, postižené, bezdomovce a umírající. Aktuálně to dosvědčuje i neutuchající činnost takových zařízení jako jsou centra péče o rostoucí počet lidi bez domova Naděje, Česká katolická charita, Diakonie a Armáda spásy, systém péče o seniory Hnutí 90 nebo hospic Cesta domů. Poněkud rozpačitě vyzněla nedávná konference o bezdomovecké problematice pod záštitou místopředsedy Senátu  Pitharta, na níž nebyl přizván ani jeden zástupce lidí bez domova.  Zato o Vánocích byli bezdomovci a osamělí lidé hosty Komunity Sant´ Egidio v pražském Arcibiskupském paláci. Z osobní zkušenosti vím, že se osvědčují modlitby za nemocné a hledající smysl života ve službě bližním. Počet umělých potratů má sestupnou tendenci - od r. 2000 o deset tisíc, z roku (2008) na rok (2009) o více než tisíc  - i když denní průměr téměř 68 usmrcených dětí je pořád nepřijatelný. Bez vysvětlení zůstává šikana a násilí  Policie ČR v Liberci proti aktivistům o.s. Stop genocidě. Mlčí jak liberecký policejní ředitel, tak Inspekce ministra vnitra, Veřejný ochránce práv i ministr vnitra samotný. Naopak velice záslužně fungují babyboxy jejich zakladatele Ludvíka Hesse, které letos zachránily už čtyřicáté dítě. 

Touto dobou před rokem jsem psal, že „lépe už bylo..“, protože při tehdejším vývoji volebních preferencí nebyl nereálný ani zlom v polistopadovém vývoji se všemi riziky pro stabilitu státu. I když k ničemu takovému nedošlo, jásat nad rokem 2010 nelze, spíše by se slušela pokora. S vědomím, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůře, si dejme předsevzetí, že úsporný rok, který je před námi, prožijeme aspoň tak, abychom se za to nemuseli červenat.

Rádio Evropa 2
Rádio Evropa 2
Více fotek
  • Rádio Evropa 2 zdroj: Evropa 2 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1510/150986.jpg
  • Stany bezdomovců autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2037/203622.jpg
  • Předvádění funkce schránky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1417/141698.jpg