Džulaj – bulharský svátek vycházejícího slunce

Джулай (čti džulaj) – anglický název sedmého měsíce roku. Napsaný cyrilicí a v bulharském kontextu však má zcela specifický místní význam. Джулай je noc z 30. 6. na 1. 7., strávená na břehu moře s rockovou a heavymetalovou hudbou a litry alkoholu, vítání slunce prvního ze dvou nejteplejších letních měsíců naší polokoule. Oslava naděje a svobody vzniklá v komunisticky uniformním Bulharsku 70. let obdivovateli hnutí hippies a posluchači bouřlivé hudby Západu té doby.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

Název Джулай odkazuje na píseň July Morning skupiny Uriah Heep z roku 1971. Ta se – ač původně o lásce – stala pro část tehdejších Bulharů symbolem naděje ve štěstí a svobodu obecně, potažmo sociálně a politicky. Význam byl původně spojen spíše s hudbou než s obsahem textu. V době, kdy se u nás zhluboka nadechovala k velké beznaději normalizace, neměli Bulhaři za sebou ani obdobu našeho roku 68 a žádnou velkou většinovou vzpouru. V roce 1971 proběhlo v zemi referendum (účast 99,70%) o nové ústavě, která mimo jiné zřídila Státní radu (Държавен съвет). Ta stála reálně nade všemi státními orgány a předsedou se stal generální tajemník Strany Todor Živkov, takto de facto dosazený i do funkce všemocné hlavy státu, a vládl zemi až do 10. listopadu 1989. „Buržoazní, kapitalistická“ hudba byla prostředkem vzdoru a způsobem jak na chvíli iluzorně vypadnout, vypnout, nemuset myslet na věznící skutečnost. Ta nejvzdorovitější a nejnekonformnější hudba k tomu byla jako stvořená – stejně jako u nás.

Ranní koupání v moři
Ranní koupání v moři

Rok 1971 je poznamenán i mnoha dalšími symbolickými událostmi a bulharské vydání časopisu L´Europeo se jim velmi zajímavě věnuje: Zemřeli Jim Morrison z The Doors, největší bulharský fotbalista 20. století Georgi Asparuchov – Gundi (oba v 27 letech), Luis Armstrong, Nikita Chruščov. V USA byl volební věk snížen na 18 let. Vyšlo čtvrté album Zeppelinů, které je vystřelilo do výšin největší slávy. V mobilním nahrávacím studiu Rolling Stones Mobile Studio u Ženevského jezera vypukl během koncertu ničivý požár, který inspiroval píseň Deep Purple „Smoke on the water“. Vznikl první Hard Rock Café. Je to také doba Franka Zappy, Davida Bowieho, Alice Coopera (i když to jméno přijal později), Iggy Popa…

Podle hodnot hippies se v Bulharsku tehdy snažili žít ojedinělé skupiny lidí, ale o hnutí hovořit nelze. V bulharských podmínkách to ani nešlo. Někteří z nich se rozhodli spojit symboliku vycházejícího slunce jako nového začátku a naděje s písní, která evokuje letní ráno plné naděje na novou lásku. A začali vítat červencové slunce na břehu moře ve Varně.

V 90. letech se z Džulajestal dost populární svátek. Koná se na různých místech mořského pobřeží. Letos zpíval s ostatními na severu i vokalista Uriah Heep, sám John Lawton. V nedávné době se začalo slavit také na březích jiných vod – řek, přehrad, jezer, ale i na kopcích a vysokých místech obecně, odkud je dobrý rozhled po krajině – na východ.

Ranní koupání v moři
Ranní koupání v moři

Spojení probdělé noci, alkoholu, nerozvážnosti a blízkosti vody bohužel způsobují i to, co nemá nic společného se svobodou či nadějí na lepší budoucnost – nepříjemné incidenty končící někdy utonutím. Kritikové svátku říkají, že mnoho mladých už ani netuší, co Džulaj znamená, a vše je jen jedna velká pařba – v tomto mají nejspíše pravdu.

Východ slunce nad mořem je sám o sobě velmi příjemným zážitkem pro každého, kdo je ochoten si přivstat nebo si na něj počkat už od večera. Po probdělé noci příjemně osvěží (do chvíle, kdy slunce začne pražit tak, že je lepší vyhledat stín nebo rovnou klimatizaci.) Moře je pro Bulhary z vnitrozemí symbolem léta, prázdnin, dovolených, volna a radosti – a je velmi vhodně situováno na východ. První červenec je prvním dnem prázdnin pro většinu zdejších středoškoláků. Přidejme k tomu starověké oslavy letního slunovratu a symbol slunce jako života, naděje, moudrosti, svobody, radosti, veselí, plodnosti, síly a bohatství. Dobrý základ pro svátek, do kterého může každý vložit vlastní optimistický význam.