Turecko na českém vánočním stole

Před létem jsem v ankarském bytě během reklamní „chvilky“ odběhla od filmu na českém televizním kanálu do kuchyně – a najednou jsem z obrazovky slyšela turečtinu. Neporouchala se nám technika, byla to jen reklama na turecké menu fastfoodového řetězce, jejíž české titulky jsem slyšet nemohla. V létě v Čechách jsem pochopila – nabídka turecké kuchyně, převážně döner kebabu (döner kebabı), se u nás výrazně zvýšila.

Moc si však neuvědomujeme, že máme turecké výrobky na talíři již léta i v jiné podobě, hodně také o Vánocích. Turecko je největším nebo druhým největším světovým výrobcem několika pro nás neodmyslitelných všedních i svátečních pochutin, například rozinek, sušených fíků a lískových oříšků.

Kolik rozinek, bez kterých se naše tradiční vánočka neobejde, se do ČR z Turecka doveze? Turci spolu s USA jako největší výrobci produkují celkem 80% světové nabídky a patří také k největším konzumentům rozinek. V sezóně 2012/13 Turecko očekává vývoz zhruba 240 tisíc tun mnoha rozinkových odrůd, známých vysokou kvalitou. A to nepočítám výrobu pro domácí trh. V Turecké kuchyni jsou rozinky po staletí součástí sladkých i slaných pokrmů, pro každý z nich je určen konkrétní druh a žádný jiný. Je zajímavé, že kromě použití v běžném jídle, do čokoládových výrobků, alkoholických nápojů a léčiv se tady z rozinek vyrábí i ševcovské lepidlo.

Oříšky na tureckém tržišti
Oříšky na tureckém tržišti
Více fotek
  • Oříšky na tureckém tržišti zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4241/424099.jpg
  • Oříšky na tureckém tržišti zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4241/424100.jpg
  • Oříšky na tureckém tržišti zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4242/424102.jpg
  • Oříšky na tureckém tržišti zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4242/424101.jpg

Fíky patří množstvím malých semínek k druhům ovoce, které odpradávna symbolizují život či bohatství, proto se objevují se na svátečních stolech křesťanů, muslimů i židů – 60% procent jich Turecko prodá okolo Vánoc, 25% o Ramadánu a 10% během židovských svátků. Z předpokládaného ročního vývozu skoro 57 tisíc tun sušených fíků se letos jen za první dva měsíce sezony (začala koncem září) do zemí slavících Vánoce už vyvezlo 27 tisíc tun. Pro někoho, kdo tu žije, je poněkud rozporuplné hodnocení tureckých fíků na českém trhu při různých testech záhadou – v Turecku bývají pěkné na pohled, nepřesušené, bez plísně – a s báječnou chutí. Možná proto, že by je jinak snad žádný zdejší obchodník nenabízel. Zákazníci jsou tu na kvalitu ovoce, zeleniny, luštěnin, obilovin, oříšků i sušených pochutin – zkrátka všeho, co lze koupit na trhu tzv. na váhu – skutečně nároční. Ochutnávka je zcela běžná – přijdete, dáte si ode všeho kousek, třeba rovnou odejdete a každému to připadá naprosto samozřejmé.

Turecko je i oříšková velmoc – každý rok se tu vypěstují zhruba tři čtvrtiny všech lískových oříšků světa. Tradice je to velmi dlouhá, tedy před událostí, kterou naše Vánoce oslavují. Lískové háje zabírají téměř 600 tisíc hektarů na severu země u Černého moře a v lískovo-oříškovém odvětví jsou zaměstnány 4 miliony lidí (legálně, což určitě není skutečný počet)!

Fındık (lískový oříšek) se vyváží již šest století, z dnešních asi 450 tisíc tun míří jedna tisícovka i do České republiky. Putuje také do nejlepších světových čokoládoven – jsou prý například ve výrobcích Nestlé a Ferrero. Na zdejším trhu nakoupíte lískové oříšky v různé podobě – na počátku sezóny uprostřed léta ještě přímo v zeleném listovém obalu, pak ve skořápce, vyloupané, jádra celá, sekaná, mletá, v malých, větších, velkých i obřích baleních nebo na váhu, jádra menší i větší (pěkně roztříděná), podle lokality pěstování… Velkou vadou na kráse toho všeho jsou ale podmínky pro sezónní dělníky a příliš často i jejich dětský věk – to však obchody nijak nekazí.

A zatímco se Štědrý večer v Čechách neobejde bez tureckého zboží, v našem zdejším domově bude vše, jak má být – stromeček, koledy, ryba, cukroví i dárky, české pohádky a snaha vyhnout se zprávám. Při vánočně prázdninových procházkách po Ankaře se mohu dokonce kochat billboardy s Rudolfinem – právě před ním fotila své modely jedna turecká značka oblečení a její televizní spot Turkům pravidelně nabízí zasněný černobílý pohled na Hradčany! Všude tu jsou už nazdobené kromě mešit všechny veřejné prostory a mnoho domů – chystají se na Silvestra a Nový rok, jak už jsem dříve psala. Dokonce mi tento týden v rádiu hrají mezinárodně populární vánoční písně v podání popových hvězd – konzum je mocný… A k tomu všemu nám tu začalo sněžit.

Radostné a klidné Vánoce všem!