Proč právě Zeman?

Miloš Zeman je schopný řečník, navíc dokáže vycítit témata, na která voliči slyší. A náladám lidí umí přizpůsobit svou rétoriku. Odhadl význam televizních debat, říkal přesně to, co mu mohlo přinést body u jeho možných voličů. Neštítil se ale žonglovat s fakty – zjevně se spoléhal na to, že lidé se rozhodnou podle toho, co vidí v přímém přenosu, a ne podle toho, jak to po chvíli poopraví média.

Zemanovi během kampaně nahrálo zacílení na citlivou otázku československých dějin – Benešovy dekrety a spory o druhého československého prezidenta. Střízlivé argumenty, historická fakta – to šlo během vyhrocené kampaně stranou, hrálo se na emoce. Nacionalistická struna mezi lidmi silně rezonovala.

Zemanovi voliči asi také dali na laciný argument, že Karel Schwarzenberg žil dlouhá léta v zahraničí. Už neslyšeli, že Karel Schwarzenberg také pomáhal československým emigrantům a že odchod Schwarzenbergovy rodiny do zahraničí byl vynucen událostmi roku 1948, resp. komunistickým převratem.

Na Zemanovu stranu se během kampaně postavil i prezident Václav Klaus. Všichni prý tuší, kdo je jeho srdci bližší, jakkoli byl dlouhá léta jeho politickým odpůrcem. Prezidentova manželka zase volala po první dámě, která mluví česky. Václav Klaus byl sice poslední dobou kritizován kvůli amnestii, ale kouzlo prezidentského úřadu mohlo na voliče pořád působit. Po Zemanově vítězství se pak nechal slyšet, že zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí.

Nový český prezident Miloš Zeman
Nový český prezident Miloš Zeman
Více fotek
  • Nový český prezident Miloš Zeman zdroj: ČTK/ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4327/432635.jpg
  • Miloš Zeman zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4327/432639.jpg
  • Volební štáb Miloše Zemana autor: Šulová Kateřina, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4327/432620.jpg
  • Miloš Zeman s dcerou autor: Šulová Kateřina, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4327/432617.jpg

Miloš Zeman vyhrál možná i proto, že byl více než deset let mimo vrcholnou politiku. Jeho voliče tak nejspíš neovlivnila v médiích často propíraná éra opoziční smlouvy. Ta se ukázala jako pozapomenutá epizoda z přelomu století. A voliče neodradilo ani spojování Zemana s lidmi jako Miroslav Šlouf – od něj se Zeman prý „odstřihl“ (Šlouf ale v sobotu přispěchal do Zemanova volebního štábu). A voličům nevadilo ani připomínání afér z doby Zemanova vládnutí. Naopak mu mohli dát hlas lidé spokojení s jeho érou v čele vlády nebo v čele ČSSD, za jejímž úspěchem v 90. letech stál.

Miloš Zeman v kampani logicky poukazoval na spojení Karla Schwarzenberga s Nečasovou vládou. Oslovil tak voliče, kterým vadí reformy a další kroky Nečasova kabinetu. Prezident sice vládě stopku vystavit nemůže, ale život jí z Pražského hradu nepochybně může docela účinně komplikovat.

Podtrženo, sečteno: lidovost a dobré řečnické schopnosti, brnkání na nacionalistickou strunu nebo vymezování se vůči vládě – to vše pomohlo Miloši Zemanovi v boji o Hrad.