Šéf Práva tvrdí, že byl varován kvůli negativním komentářům ČSSD

Praha - Zdeněk Porybný, šéfredaktor deníku Právo, ve svém listu dnes napsal, že byl v posledních týdnech z různých míst opakovaně varován, že pokud bude deník pokračovat v dosavadním, údajně nepříznivém psaní o sociální demokracii, může přijít o inzerci firem, jejichž management je jmenován nebo ovlivňován státem. Šéf ČSSD Jiří Paroubek odmítl, že by s tím měla jeho strana cokoliv společného, a vyzval Porybného, aby předložil důkazy, nebo se omluvil.

Glosa Zdeňka Porybného v plné délce:

Mrzačení svobody slova?

Zdeněk Porybný

Nemám ve zvyku využívat své pozice šéfredaktora k publikování svých názorů v listu, který řídím. Mlčet však nemohu v záležitosti, která se dotýká nezávislosti médií a svobody slova. O co jde. V posledních týdnech jsem byl z různých míst opakovaně varován, že pokud bude Právo pokračovat v dosavadním, údajně nepříznivém způsobu psaní o sociální demokracii, může přijít o inzerci firem, jejichž management je jmenován nebo ovlivňován státem.

Jak je něco takového v době, kdy je ČSSD v opozici, vůbec možné? Nechci si hrát na detektiva, ale někdo zjevně sází na to, že část současných podnikatelských či politických „elit“ už najisto počítá s volebním vítězstvím soc. dem., a chce se předem nějak zavděčit krocením „neposlušných“ médií. Mohu k tomu říct jen jedno: Právo od své nezávislosti pod žádným tlakem neustoupí. Naštěstí jsou to čtenáři, a ne stranické zákulisí, kdo posuzují, zda píšeme pravdivě a zda si zasluhujeme jejich důvěru.

„Já jsem šokován vyjádřeními pana šéfredaktora Práva Porybného. Myslím, že by pan šéfredaktor měl okamžitě předložit důkazy pro svá tvrzení, že někdo ze sociální demokracie ovlivňuje údajně inzerenty Práva nebo i jiných novin. Pokud toto nedoloží, tak by se měl veřejně omluvit a čekám, že to učiní co nejrychleji,“ reagoval Paroubek.

Podle předsedy nejsilnější opoziční strany není slušné, pokud šéfredaktor nějakých novin svádí svá podnikatelská selhání, to znamená pokles nákladu, kvality novin a pokles počtu inzerentů na nějakou třetí sílu. Šéfredaktor Porybný by se nad sebou měl zamyslet a vyvodit osobní důsledky, dodal Paroubek.

Dle počtu průměrně prodaných nákladů bylo Právo v závěru loňska mezi deníky na čtvrtém místě s nákladem téměř 144 000 výtisků. ČSSD má výhrady proti zpravodajství a komentářům takřka ve všech médiích.