Děti začínají s počítačem už ve 4 letech

Praha - Každý rok se snižuje věková hranice, kdy děti začínají používat počítač. V současnosti se pohybuje v rozmezí 4 až 5 let, uvedl na konferenci Czech Internet Forum 2010 sociolog Petr Lupač. Vzhledem k tomu, že většinou ještě neumějí číst, sledují videa a hrají hry. Jakmile zvládnou ve škole psaní a čtení, vítězí u nich chatování s kamarády přes komunikační programy a používání internetu. Naopak klasický e-mail je pro ně stará a nudná věc.

V Česku používá internet přes 90 procent teenagerů ve věku 12-18 let, většinou na něm vyhledávají zábavu a informace, později se s jeho pomocí připravují i do školy. „Současní teenageři tráví na internetu spoustu času, a to často na úkor televize. Internet jim pomáhá být v kontaktu s přáteli, na druhou stranu ale může některé i částečně vylučovat, pakliže jej nemají,“ uvedl sociolog Lupač.

Není podle něj pravda, že by používání sociálních sítí mělo výrazný vliv na množství reálných vztahů s vrstevníky. „Počet kamarádů na sociální síti je odrazem reality. Děti, které mají obecně hodně kamarádů, si vytvoří i velkou síť přátel a kontaktů na komunitních sítích. Stejně tak samotáři většinou zůstanou sami i na internetu,“ podotkl Lupač s tím, že je však asi 10 až 15 procent teenagerů, kteří dokáží překonat ostych a navázat vztahy s kamarády právě díky sociální síti.

Počítačům vévodí lidé ve 25

Vrcholem počítačových dovedností českých uživatelů je věk mezi 20. a 30. rokem života. Teenageři sice počítačům rozumí také velmi dobře, ale využívají je zejména pro zábavu a na komunikaci s ostatními. Starší generace je sice sžitá s počítači méně, ale situace se podle Lupače bude zlepšovat s tím, jak počítačově gramotní lidé budou stárnout.

Počítačová dominance lidí ve věku kolem 25 let se projevuje také tím, že v polovině domácností se právě tito lidé starají o údržbu počítače. Navíc muži se podstatně častěji než ženy starají o počítač jako stroj, kdežto co do používání počítače a znalosti programů jsou na tom muži i ženy stejně.

Práce na počítači
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24