Francouzské televizní hity budou na YouTube

Paříž - Google se snaží zvýšit ochranu autorských práv na svých serverech. V Evropě totiž bojuje v různých zemích s rozdílnými přístupy ke zveřejňování videí. Po vleklém sporu ve Španělsku se teď americký provozovatel internetového videa YouTube dohodl s trojicí největších francouzských asociací autorů, filmařů a dalších tvůrčích umělců na podmínkách spolupráce. Na internet se tak ve Francii dostane víc televizních pořadů a filmů.

„Myslím, že lidi na internetu by měli pochopit, že nic není zadarmo. Doufám, že díky této dohodě končí teorie o tom, že síť je jen banda lidí, kteří si mezi sebou vyměňují soubory,“ uvedl prezident SACD Laurent Heynemann.

Dohoda umělcům zajistí právní ochranu jejich díla na síti a autoři dostanou i zaplaceno, pokud se jejich videa na YouTube objeví. „Jsme rádi. Televizní show budeme moci vysílat i on-line. A nejen to, například budeme moci na YouTube pustit i například Valčík s Bašírem, film, který reprezentoval Francii na Oskarech v roce 2008,“ zdůraznil šéf YouTube Christophe Muller.

Podobnou dohodu uzavřel Google ve Francii už v září, a to s tvůrci videoklipů. Konkurence ale nespí. Francouzský video server DailyMotion už oznámil, že chce uvádět programy 20 televizních stanic.