Microsoft má nový cíl - televizi

Washington - Již třetí vlivná firma hodlá expandovat z internetového prostředí do televizního průmyslu. Po Applu a Googlu chce zkušit štěstí v novém masmédiu také Microsoft. Nechce zůstat pozadu v honbě za příjmy z televizního byznysu a podle informací agentury Reuters už jedná s velkými stanicemi na spolupráci. Do roka by tak měla být na světě nová televizní služba.

První podobné zkušenosti s televizním vysíláním má za sebou Apple a na svém televizním projektu už pracuje i Google společně se Sony. „Vznik nových platforem, jako by byla ta od Microsoftu, vítáme. Zvyšuje hodnotu obsahu, který vyrábíme podle aktuálních požadavků byznysu a zákazníků. Bude ale záležet, na jakých podmínkách se dohodneme,“ říká ředitel News Corp Chase Carey.

Microsoft nyní zvažuje tři možné formáty televizní služby. Ve všech přitom počítá s využitím herní konzole Xbox. Ta už si s televizí umí poradit, protože američtí zákazníci operátora AT&T ji mohou používat jako set-top box. Ve hře je ale možnost zapojení chytrých mobilních telefonů s operačním systémem Windows Phone 7. „Záleží na tom, zda si dohodne vysílací práva s firmami, které spravují zajímavý obsah. To se zatím nepodařilo například Googlu a ani Apple nemá zatím nabídku tolik zajímavou,“ uvedl redaktor serveru technet.cz Roman Všetečka.

Apple TV dnes nabízí televizní show od společnosti Fox nebo Disney za 99 centů. O dalších partnerstvích ale stále probíhají tvrdá jednání. Horší výchozí pozici má Google, který doplácí na otevřenost svého videoserveru Youtube, kvůli němuž vedl v minulosti mnoho sporů právě s velkými stanicemi. Ty se teď mstí a zablokovaly přístup ke svým databázím všem majitelům Google TV.