Za český WikiLeaks může hrozit až 8 let vězení

Praha – V úterý Česká pirátská strana spustí českou obdobu serveru WikiLeaks, který zveřejňuje utajované dokumenty americké administrativy. Český server má i svůj název – PirateLeaks.cz a první dokumenty mají spatřit světlo světa již při spuštění serveru. Budou se týkat vzniku zákonů v České republice. Autoři ohlašují zájem o „utajené nebo cenzurované materiály, které mají politický, etický, diplomatický nebo historický význam a dosud nebyly zveřejněny“. Texty by měly přicházet nejen z úřadů a z ministerstev, ale i z radnic. Autoři mluví o snaze podpořit otevřenost v české politice na všech úrovních. Nicméně experti už diskutují, jestli iniciativa nepřekračuje české zákony, podle některých odborníků jim může hrozit až 8 let vězení.

Koordinátor Jakub Michálek si za projektem stojí: „Úřady mají povinnost dokumenty zveřejňovat, pokud je o ně někdo požádá, samy by je měly dát na internet, aby se na ně všichni podívali, měly by otevřít své hospodaření, zavést transparentní účty.“ A dokud na to nepřistoupí, chystá se to PirateLeaks dělat za ně a navíc k tomu slibuje ověřit autenticitu dokumentů a zaručit anonymitu zdrojům. Podle právníka Vladimíra Smejkala ale riskují v nejhorším případě až 8 let vězení. 

Z tiskové zprávy České pirátské strany

1PirateLeaks bude úzce spolupracovat s renomovanými médii, kterým umožní přednostní přístup k dokumentům. „Pro začátek představíme dosud nezveřejněné materiály, které se úzce vážou k našemu programu a ke způsobu, kterým se u nás přijímají zákony,“ řekl Michálek. U dokumentů chce Pirátská strana ve spolupráci s médii a odborníky ověřovat jejich autenticitu a umožnit jim podílet se na přípravě zveřejnění. "Dokonce už teď, před spuštěním projektu, dostáváme materiály," dodal.

Vladimír Smejkal, právník

„Pokud vy jste například účastníkem řízení, samozřejmě máte právo je zveřejnit, ale nemůžete se vloupat do počítače úřadu nebo do vašeho šuplíku ve vaší ložnici a tyto dokumenty tam zveřejnit.“

Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká tvrdí, že v současné době není možné postihovat server nebo samotné založení toho serveru: „My můžeme postihovat jen jednání, které bude v rozporu s naším právním řádem, a to konkrétně zveřejnění některých dokumentů.“ A projektu, pokud by se pohyboval v mezích zákona, se zastal mluvčí ministerstva spravedlnosti Pavel Novák: „Pokud nebudou zveřejňovány materiály, které by ohrozily bezpečnost země či konkrétních osob, a bude dodržena ochrana osobních údajů, může tento projekt vytvořit tlak na větší transparentnost, a tím i snížení korupčních příležitostí.“ 

PirateLeaks není ve svých aktivitách úplně první. Například aktivista Stanislav Penc zveřejnil na internetu databázi lidí, o které se zajímala někdejší komunistická StB. Penc nicméně narazil na Úřad pro ochranu osobních údajů a kvůli údajnému porušení zákona mu úřad hrozí milionovou pokutou.