DVD půjčovny v Česku krachují

Praha – Tak jako se před několika lety začaly rušit videopůjčovny, postihl stejný osud i půjčovny DVD. Zatímco před pěti lety fungovalo na patnáct set DVD půjčoven, ke konci letošního roku jich je zhruba padesát. Většina těch přežívajících tak řeší, co dál. Jednou z variant je například spolupráce s výrobci televizorů. Ti totiž budou nabízet filmy přímo v přístrojích. Takový projekt v lednu rozjede i Česká televize.

Klasické videopůjčovny takřka vymřely a začínají vymírat i DVD půjčovny, které byly důvodem zavírání videopůjčoven. Postupně je totiž nahrazují virtuální půjčovny filmů na internetu, kde si zákazník může vybrat stejné filmy za skoro stejnou cenu, a to z tepla domova. V České republice ale zavírání videopůjčoven souvisí rovněž s nástupem levných filmů na DVD, které se dají sehnat například v každé větší trafice.

Zlatý věk DVD mezi lety 2000 a 2005 je nenávratně pryč. Tehdy si denně lidé půjčovali na dvě stě DVD filmů. Teď je situace naprosto jiná a každou chvíli je některá z půjčoven zrušená. Důvody jsou tři - levné příbalové DVD prodávané na stáncích, rostoucí význam internetu a s tím související nelegální stahování a vypalování.

Zdeněk Mihalík, majitel DVD Půjčovny Humiri

„Pokud si dnes koupím od distributora práva a už včera ho nabízel nějaký server ke stažení zdarma, připadám si, jako bych si kupoval shnilé nebo vadné zboží.“

Podnikatelé tak hledají nové cesty, jak přežít i v dalších letech. „Teď začíná nová etapa televizního byznysu a mediálního světa. Třeba iVysílání, které je nyní pouze na internetu, bude moct divák přímo v televizoru sledovat v televizní kvalitě,“ komentuje nový trend výkonný ředitel Nových médií České televize Milan Fridrich. Česká televize už například připravuje od ledna nasazení svého archivu do televizí Samsung. 

O tento projekt už se zajímají i další velcí výrobci televizorů. Česká televize své pořady nabídne zadarmo, společnost Divida nejnovější filmové hity za 49 korun. Podobná spolupráce s výrobci televizorů funguje například v Německu, Velké Británii nebo USA.