O čem lidé švitoří? Hlavně o filmu, fotbale a ropné havárii

Praha - Twitter je jednou z největších sociálních sítí na světě. Provozovatelé serveru prozradili, o čem jeho uživatelé švitoří nejvíce. Vzhledem k tomu, že na jeho stránkách každý den „tweetují“ - neboli pípají - desítky milionů lidí, je to zároveň přibližný žebříček nejžhavějších internetových témat v roce 2010.

1. Nejdiskutovanější téma potvrdilo, že sociální sítě neslouží jen k nezávazným a odlehčeným debatám. Nejvíc prostoru totiž letos bloggeři věnovali ekologické katastrofě - úniku ropy v Mexickém zálivu.

2. Stříbrnou příčku si vysloužilo fotbalové mistrovství světa, a to i bez všudypřítomných vuvuzel, které byly hodnoceny zvlášť.

3. Pomyslnou bronzovou medaili si letos odnáší film Počátek. Filmové spojení lidských snů a technologie nedá uživatelům sítě spát ani tři čtvrtě roku po prvním promítání.

4. Čtvrté téma ukázalo sociální cítění bloggerů. Mnoho uživatelů zakládalo kvůli zemětřesení na Haiti humanitární organizace, aby tak od lidí vybírali příspěvky.

5. Negativní reakce vynesly na páté místo i hudební nástroj - vuvuzelu. Plastová trubka z afrického mistrovství světa ve fotbale zní na Twitteru doteď.

6. iPhonu od Applu k umístění pomohly hlavně kritické příspěvky o problémech s anténou. Bylo jich dokonce tolik, že firma nakonec zákazníků nabídla řešení.

7. Na sedmé příčce se umístil další technický výdobytek – Android, mobilní operační systém od společnosti Google.

8. Ani internetu se nevyhnula Biebermanie. Hvězda dospívajících dívek Justin Bieber si vydobyla osmé místo neustálými spekulacemi o jeho soukromí.

9. Magie stále táhne. Na devátém místě skončil nový film o Harry Potterovi Relikvie smrti.

10. Mezi hvězdy internetu pronikla i chobotnice Paul. Hlavonožce proslavila jeho záliba ve fotbalu, přesněji schopnost předpovídat výsledky zápasů mistrovství světa.