Šéf Svobodné Evropy rezignoval

Praha - Ředitel Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) Jeffrey Gedmin rezignoval na svoji funkci. Rádio, které sídlí v Praze a financují ho Spojené státy, Gedmin vedl od března 2007. Teď však dostal novou pracovní nabídku, v čele RFE/RL bude do konce února. Poté odjede do Londýna, kde bude šéfovat institutu Legatum, který se věnuje mimo jiné výzkumu v oblasti ekonomiky a bezpečnosti.

Svoji rezignaci Gedmin oznámil spolupracovníkům v pondělí. Rozhlasová stanice nyní začne hledat jeho nástupce, Gedmin má v budoucnu působit jako poradce rady guvernérů rádia. „Jeffova vášeň pro sílu pravdy byla velkou inspirací pro nás všechny, kteří jsme zapojeni do mezinárodního vysílání,“ uvedl předseda rady Walter Isaacson.

RFE/RL vysílá do zemí, v nichž je podle názoru Američanů nutné posílit svobodu slova a tisku. V současnosti její redakce připravují vysílání pro téměř 20 milionů lidí v 28 jazycích pro 21 zemí. Jsou mezi nimi Afghánistán, Irák, Írán, Pákistán, Ukrajina, Bělorusko či země bývalé Jugoslávie. Roční rozpočet rádia činí asi 96 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun).