ČT zruší miliardový tendr na výběr poplatků

Praha - Rada České televize na středečním zasedání vyzvala vedení veřejnoprávní stanice, aby k 31. lednu tohoto roku zrušilo tendr na výběr televizních poplatků v hodnotě více než miliardy korun. Radu ČT vedlo k požadavku stanovisko dozorčí komise rady, která se záležitostí zabývala od podzimu minulého roku. Generální ředitel ČT Jiří Janeček doporučení radních vyhoví, potvrdil tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Podle předsedy komise Jiřího Staňka by navržený systém výběru a správy poplatků „v probíhajícím procesu novelizace zákona o České televizi byl obtížně realizovatelný s množstvím neodhadnutelných rizik“.

Tendr byl vyhlášen na počátku loňského září. Předběžná hodnota zakázky na 6,5 roku byla stanovena na 1,06 miliardy korun bez DPH. Cílem zakázky bylo podle ČT zlepšit zákaznický servis pro plátce. Už v říjnu odborová organizace ČT požádala policii o prošetření některých výběrových řízení ČT, týkalo se to právě především tendru na výběr a správu televizních poplatků.

Nyní televize platí za výběr poplatků zhruba 190 milionů korun ročně, za 6,5 roku je to něco přes 1,23 miliardy korun. U soukromé firmy by zaplatila maximálně 250 milionů ročně, díky soutěžení zájemců by to však bylo pravděpodobně méně. Rozdíl by pak měly pokrýt vyšší výnosy z nalezení minimálně 150 tisíc nových poplatníků.