České obce sází na rychlý internet, bez připojení jich je jen 18

Praha - Vysokorychlostní internet používá v Česku 88 procent obecních úřadů. V roce 2005 mělo rychlý internet 41 procent radnic. Obliba rychlého internetu roste i mezi domácnostmi. Podle informací Českého statistického úřadu používá 95 procent domácností s připojením k internetu právě vysokorychlostní internet. V roce 2005 to přitom byla pouhá polovina.

„Počet obecních úřadů s vysokorychlostním internetem se výrazně zvýšil,“ řekla Eva Skarlandtová ze statistického úřadu. V celém Česku je podle ní jen 18 radnic z celkových 6 300, které internetové připojení nemají vůbec. Přibývá také obcí, které se na internetu prezentují prostřednictvím vlastních webových stránek. „Pouze 3 procenta obcí uvedla, že nemají vlastní webové stránky. V absolutních hodnotách je to 199 obcí,“ podotkl vedoucí oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ Martin Mana.

Samuel Truschka, tiskový mluvčí Prahy 13:

„Téměř polovina dopisů, které jsme loni posílali, byla poslána datovou schránkou. To je úspora až o 30 procent na poštovném.“


Nabídka on-line formulářů pokulhává

Většina organizací veřejné správy nabízí na webu informace k různým životním situacím. Horší už je to ale s nabídkou formulářů ke stažení nebo s možností úplného elektronického podání. „Například administrativní formulář ke stažení nabízelo 48 procent obecních úřadů, ale jeho on-line vyplnění umožňovalo již pouhých 13 procent úřadů,“ poznamenala Skarlandtová.

Bez osobní návštěvy úřadu se například neobejde předkládání osobních a matričních dokladů, žádosti musí být na originálním tiskopisu, přikládat je třeba také další doklady či fotografie. Omezujícím faktorem může být podle statistiků také požadavek, aby občané pro úplné elektronické vyřízení měli elektronický podpis.

Využití internetu v komunikaci se státem zvýšilo sčítání lidu

Využívání internetu jednotlivců vůči státní správě se loni skokově zvýšilo z 22 na 40 procent. „Důvodem bylo probíhající sčítání lidu, domů a bytů 2011,“ uvedl Martin Mana z Českého statistického úřadu. Také díky statistickému šetření se loni podíl jednotlivců využívajících ve styku s veřejnou správou internet dostal na průměr Evropské unie.

Řada žádostí ale on-line vyřídit nejde a hned tak nepůjde – třeba občanský průkaz, pas nebo řidičák. Kvůli každému takovému dokladu se musí lidé podepsat na formulář a nechat se vyfotit. Úřadům se proto lidé hned tak nevyhnou.

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové