Léto s ČT nabídne velkou porci pohádek i českých filmů

Praha - Česká televize přinese během léta program plný pohody a oblíbených pořadů a seriálů pro celou rodinu. Programy nabídnou i mnoho cestopisů, dokumentárních cyklů a vzdělávacích pořadů. Na své si přijdou i sportovní fanoušci, a to hlavně v období Letních olympijských her v Londýně.

„ČT1 v letním schématu posiluje rodinný charakter, bude cílit v maximální míře jak na rodiče a prarodiče, tak na nejmenší diváky, kteří mají prázdniny. Léto na Jedničce bude pohádkové, seriálové, cestovatelské a romantické,“ uvedl ředitel programu ČT Milan Fridrich. Celé tři měsíce bude každý pátek v prime time filmová pohádka, každý den odpoledne zase televizní pohádka. V podvečer a večer bude ČT1 vysílat rodinné seriály a oblíbené publicistické a zábavné cykly. Třetinu léta pak bude ČT2 a ČT4 vysílat nepřetržitě přenosy z letní olympiády v Londýně. Tradiční Večerníček se proto na danou dobu přesune zpět na ČT1.

Prázdninové putováníNa dětském webu TýYó bude po celé prázdniny pro děti přichystaná virtuální desková hra Prázdninové putování, ve které si procvičí a připomenou vědomosti z vlastivědy, historie, zdravovědy, přírodopisu a dalších prázdninových témat. Podobně jako v úspěšném adventním či velikonočním kalendáři budou děti i tentokrát mít možnost každý den soutěžit o originální čokoládu.


Děti se mohou těšit na velkou porci pohádek. Připravena je Šípková Růženka nebo Sedmero krkavců. Z nových pohádek ČT nabídne Tajemství staré bambitky a Lásku rohatou. Nebudou chybět ani tradiční rodinné seriály jako Křeček v noční košili nebo Létající Čestmír. Každá středa se ponese v duchu velkých romantických filmů, které zastoupí například celá seriálová sága Angeliky. Málokdo si ale umí představit vysílání bez původních českých filmů. Připraveno je Indiánské léto, Grandhotel, Výchova dívek v Čechách nebo Rebelové.    

Nový dětský kanál spustí ČT možná už letos

Už letos pak možná televize spustí nový kanál věnovaný pouze dětem. „Rádi bychom ho spustili už koncem letošního roku, nejpozději někdy v průběhu příštího,“ slíbil na zlínském filmovém festivalu generální ředitel České televize Petr Dvořák. V dětských divácích vidí velký potenciál pro rozvoj České televize: „Pro děti od čtyř do devíti let je televize významná, později kolem třinácti o ni ale začínají ztrácet zájem a spíš je zajímá internet. Pro nás jako Českou televizi jsou nejdůležitější dvě skupiny - jednak malé děti a pak větší děti devět až třináct let.“

O osud oblíbeného Večerníčku se tak jeho příznivci bát nemusejí, naopak se mohou těšit na spoustu dalších zajímavých programů pro nejmenší. Na sledovanosti navíc Večerníčku neubral ani přesun z prvního na druhý program. „Večerníček jsme na ČT2 doplnili pásmem dalších programů pro dětské diváky. Myslím si, že to funguje velmi dobře a obavy, že přesunem Večerníček ztratí část svých diváků, se nenaplnily,“ řekl Dvořák.

  • Natáčení pohádky Sněžný drak
    Natáčení pohádky Sněžný drak zdroj: ČT
  • Natáčení pohádky Sněžný drak
    Natáčení pohádky Sněžný drak zdroj: ČT

Diváci se také mohou těšit na další dvě nové pohádky z dílny brněnského televizního studia. Letošní Štědrý den zpestří Sněžný drak režiséra Eugena Sokolovského. V roli princezny Laury se objeví herečka Petra Tenorová, jejího vyvoleného prince hraje Petr Lněnička. V dalších rolích diváci uvidí například Sašu Rašilova, Jitku Čvančarovou nebo Arnošta Goldflama. Na příští rok pak režisér Jiří Strach natáčí komediální pohádku Šťastný smolař.