Poplatky za spory o domény .eu sníženy na polovinu

Praha - Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR snížil ceny poplatků za vedení sporů ohledně domén s koncovkou .eu o 50 procent. Snížení bude platit od července půl roku. Cílem opatření je větší zpřístupnění procesu alternativního řešení sporů (ADR) o domény evropské veřejnosti.

Zlevnění podle výkonného ředitele EURidu Marka Van Wesemaela přichází jako reakce na doporučení vyplývající z externího auditu služby ADR .eu, který si nechalo sdružení zpracovat. Snížení poplatků by podle něj mělo vést ke zvýšení viditelnosti služby a zlepšení přístupu k ní.

„Rozhodčí soud je mimosoudní institucí, která byla jmenována pro rozhodování sporů o doménová jména .eu. Věříme, že nová struktura poplatků pomůže ještě většímu počtu osob řešit své spory týkající se registrace domén .eu,“ uvedl člen předsednictva Rozhodčího soudu Petr Hostaš.


Alternativní řešení sporů má být pohodlnější variantou rozhodování sporů o domény .eu než u běžných evropských soudů. Výhodou mimo jiné je, že účastník sporu nemusí nikam cestovat, protože všechny případy jsou vyřizovány on-line a e-mailem a ve 21 oficiálních jazycích EU. Vyřešení případu trvá průměrně čtyři měsíce.

„To zlevnění je rozhodně zajímavé a mohlo by pomoci některým, kteří ještě váhali, zdali se o svoji doménu přihlásit. Myslím si, že je to velice správný krok,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC.

V roce 2011 bylo zahájeno 47 případů ADR .eu a bylo zveřejněno 42 rozhodnutí, z nichž 38 bylo ve prospěch navrhovatele. Celkem bylo od roku 2005, kdy doména .eu vznikla, vedeno více než 1 000 řízení o doménách. Celkem je registrovaných více než 3,6 milionu domén .eu.

Český Rozhodčí soud při HK ČR řeší spory o domény .eu od roku 2005. Pro konkrétní rozhodnutí rozhodčí soud vybírá ze svého seznamu 136 akreditovaných mezinárodních odborníků.