Samsung oznámil smartphony s novými Windows

Berlín - Jihokorejský koncern Samsung Electronics ohlásil vůbec první chytrý telefon s novým operačním systémem Windows Phone 8 od společnosti Microsoft. Dnešním nečekaným oznámením na výstavě elektroniky v Berlíně tak o týden předstihl finskou Nokii, která přitom s Microsoftem na mobilních telefonech spolupracuje už zhruba rok.

Nový telefon se bude jmenovat ATIV S a Samsung jej v Berlíně zatím neukázal. „Je to jen první z dlouhé řady nového hardwaru, který přichází s Windows Phone 8, je to ale skutečně působivá úvodní salva,“ sdělil k novému telefonu zástupce Microsoftu Ben Rudolph na firemním blogu.

Microsoft informoval o svém novém mobilním softwaru v červnu a přislíbil, že první telefony s ním budou na trhu na podzim. Mluvčí Samsungu řekl, že firma dá první telefony na trh ve 4. čtvrtletí. Nokia má svůj telefon Lumia s novým softwarem Microsoftu představit za týden v New Yorku.

Na výstavě v centru Berlína předvedl Samsung nové tablety se softwarem Windows 8 a rovněž ukázal druhou generaci populárního „fabletu“ Galaxy Note, kombinace mobilního telefonu a tabletu. Původního Galaxy Note firma prodala deset milionů kusů a nyní čeká, že druhá verze bude ještě úspěšnější.

Samsung přišel s novými přístroji několik dní poté, co prohrál v klíčovém soudním sporu o patenty se svým hlavním rivalem, firmou Apple. Rozhodnutí soudu, který dal téměř ve všem za pravdu Applu, vedlo ke spekulacím, že Samsung a další výrobci mobilů založených na platformě Android od Googlu se budou přesunovat k Microsoftu, na nějž Apple zatím žádné patentové žaloby nepodal.