Berlínský veletrh IFA opanují chytré přístroje

Berlín - V Německu začíná 52. ročník nejvýznamnějšího evropského veletrhu zábavní a spotřební elektroniky IFA. Letos láká návštěvníky hlavně na takzvaně chytré přístroje. Právě v Berlíně se vedle mobilních telefonů a tabletů do této kategorie chtějí přihlásit i televize. Veletrh letos přitáhl přes tisíc čtyři sta vystavovatelů a potrvá až do příští středy.

Televize širší než auto vytáhly jako svůj trumf firmy SONY a Toshiba. Jejich obrazovky mají shodnou úhlopříčku 84 palců - tedy 213 centimetrů. Díky možnosti 3D formátu a vysokému rozlišení mají divákům přinést dosud nepoznanou kvalitu obrazu.

Sasha Lange, ředitel marketingu Toshiby pro střední Evropu

„Mají čtyřikrát lepší obraz než současné full HD přístroje, proto mohou být tak velké. Pro nás je to velmi podstatné, neboť naši zákazníci takovou televizi už dlouho žádají. Chtějí mít své vlastní kino doma a my jim to teď umožníme.“


Cenu televizí ale obě firmy zatím tají. Podle odhadů však i ta bude odpovídat ceně nového auta. Na levnější, ale zato chytřejší přístroje se zaměřil Panasonic. Za zhruba šedesát tisíc korun nabídne LCD televizi s 3D formátem, bezdrátovým připojením k internetu a možností ovládání přes telefon. Navíc s nejlepší třídou spotřeby A+.    

Veletrh se letos vůbec točí kolem chytrých přístrojů a jejich kombinací. Jsou tu stále populárnější ultrabooky, tedy něco mezi notebookem a tabletem. Samsung zase ukázal druhou generaci svého Galaxy Note, tedy hybridu telefonu a tabletu. Zvláštní pozornost věnoval po patentových sporech s Applem nezaměnitelnosti designu. 

K vidění je ale v Berlíně daleko víc atrakcí. Například známý rapper 50 Cent, který se tu představuje jako výrobce sluchátek. Pořadatelé věří, že výstava bude minimálně stejně úspěšná jako loni, kdy přilákala přes dvě stě tisíc návštěvníků a uzavřely se na ní obchody za skoro čtyři miliardy eur.