Mobily využívající Android mohou být v nebezpečí

Washington – Operační systém Android firmy Google prý ohrožuje mobilní telefony, které ho využívají. Kvůli bezpečnostní chybě mohou být přístroje vyřazené z činnosti nebo jim mohou být vymazána všechna data, včetně kontaktů, hudby a fotografií. Chyba byla objevena před několika měsíci, ale zatím zůstala bez povšimnutí.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Sean Gallup

Výzkumný pracovník technické univerzity v Berlíně Ravi Borgaonkar na svém blogu v pátek uvedl, že otevření odkazu na internetové stránce nebo mobilní aplikace, která bude mít vložený škodlivý kód, může vyvolat útok, který je schopný zničit paměťovou kartu v mobilních přístrojích firem Samsung, HTC, Motorola a Sony Ericsson vybavených Androidem, a přístroj může být vyřazen z činnosti. Jiný kód pak může vymazat uživatelská data obnovením továrního nastavení u nových a nejprodávanějších přístrojů Galaxy S III a dalších přístrojů Samsungu.

Borgaonkar informoval Google o problému v červnu. Firma sice rychle vydala opravu, ale veřejně ji neoznámila, takže uživatelé chytrých telefonů většinou nevědí, že problém existuje a jak ho mohou opravit. Google se ke zprávě odmítl vyjádřit.

Android debutoval v roce 2008 a nyní dominuje trhu s chytrými telefony. V prvním pololetí letošního roku bylo podle výzkumné společnosti IDC prodáno téměř 198 milionů chytrých telefonů s Androidem. Loni bylo prodáno 243 milionů telefonů s Androidem. Verze, které jsou ohrožené chybou, jsou Gingerbread, Ice Cream Sandwich a Jelly Bean. Verze Honeycomb vytvořená pro tablety zatím nebyla testována a je třeba teprve zjistit, zda je rovněž v ohrožení, dodal Borgaonkar.