Samsung ukončí patentovou válku s Applem v Evropě

Londýn - Samsung odstoupí od soudních sporů, které v Evropě vede s americkou společností Apple. Podle Samsungu by měli mít zákazníci „svobodu volby“, již je třeba chránit. Informoval o tom na svých stránkách Bloomberg. K rozhodnutí společnost se sídlem v Soulu dospěla jen pár hodin poté, co americký soud oznámil, že nezakáže Applu prodávat na trhu vybrané výrobky.

Zdroj: ISIFA Autor: Justin Sullivan/Getty Images

„Věříme, že je lepší, když společnosti férově soutěží na trhu, než aby tak činily před soudem,“ zaznělo v prohlášení společnosti Samsung.

Apple a Samsung vedou právní válku v několika zemích světa, v níž se navzájem obviňují z porušování svých patentů. Obě firmy se snaží ovládnout rychle rostoucí trh s mobilními přístroji. Společnosti přitom ve výrobě úzce spolupracují a Samsung je hlavním dodavatelem procesorů pro iPady a iPhony Applu.

Nyní soud ve Spojených státech odmítl žádost Applu, který chtěl, aby měl její jihokorejský rival soudně zakázáno prodávat na americkém trhu některé výrobky. Soud žádosti nevyhověl ani přesto, že Apple chtěl zakázat prodej těch modelů, které podle dřívějšího verdiktu zneužívají technologii Applu.

Rozhodnutí soudu znamená, že Samsung může v USA dál prodávat i tři starší modely, které má ještě skladem a které zatím nemohl doprodat.

Globální trh smartphonů má v současné době hodnotu více než 100 miliard dolarů (asi 1,9 bilionu korun) a očekává se, že dál silně poroste. Právě Apple a Samsung jsou na tomto trhu hlavní hráči.