Britská královna bude k Vánocům přát ve 3D

Londýn – Britská královna Alžběta, slavící letos 60 let své vlády, se rozhodla pojmout tradiční vánoční projev netradičně. Poprvé se rozhodla video natočit ve 3D. Ve své promluvě například poděkuje britským sportovcům za reprezentování na letních olympijských hrách v Londýně. Projev se bude vysílat na Boží hod odpoledne.

Letošní rok byl pro britskou královskou rodinu plný významných okamžiků. Královna v červnu oslavila 60. výročí od nastoupení na trůn. Její vnuk William pak nedávno oznámil, že se svou chotí, vévodkyní z Cambridge, čekají dítě. „Chtěli jsme v tomto roce (královnina diamantového) jubilea udělat něco trochu jiného a mimořádného,“ uvedla mluvčí Buckinghamského paláce, podle níž panovnice označila vysílání svého proslovu ve 3D za „naprosto báječné“.

Šestaosmdesátiletá Alžběta II. se v neděli kvůli nachlazení nezúčastnila mše v Sandringhamu v Norfolku, kde má venkovské sídlo. Její vánoční projev byl natočen v Buckinghamském paláci dříve tento měsíc. Vysílat se bude na Boží hod v 16:00 SEČ v rozhlase a televizi, dostupný bude i na uživatelském účtu královské rodiny na webu YouTube.

Poprvé o Vánocích k Britům v rozhlasovém proslovu v roce 1932 promluvil dědeček nynější královny Jiří V. Alžběta II. si tyto projevy, prodchnuté mnohdy náboženskou tematikou, píše sama. Obvykle v nich reaguje na současné otázky a čerpá z vlastních zážitků z uplynulého roku.

Alžběta II. při natáčení vánočního projevu ve 3D
Alžběta II. při natáčení vánočního projevu ve 3D