Na Štědrý den se esemeskovalo nejméně za posledních 6 let

Praha - Češi poslali na letošní Štědrý den nejméně textových zpráv za posledních šest let, necelých 70 milionů. Volali také méně, počet hovorů oproti loňsku klesl na 38 milionů. Z informací operátorů také vyplývá, že vzrostl počet poslaných multimediálních zpráv MMS. Nárůst se pohyboval mezi 20 a téměř 50 procenty. Operátoři to přičítají především rostoucí oblibě chytrých mobilních telefonů.

I když se počet odeslaných SMS vyrovnal loňským Vánocům, byl nižší než v předchozích letech. Vzrostl naopak počet poslaných multimediálních zpráv MMS. „Celkem síť O2 na Štědrý den přenesla doposud rekordních bezmála 333 tisíc multimediálních zpráv, což je zhruba poloviční nárůst oproti loňsku. Špička byla, stejně jako v případě SMS, v čase mezi 11:00 a 12:00,“ uvedl mluvčí O2 Hany Farghali. Nejvíce si lidé volali mezi 10:00 a 11:00 a druhá špička podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové nastala večer. „Zvýšený provoz byl také mezi 19:00 a 21:00, kdy si lidé sdělují dojmy z vánoční nadílky,“ dodala. 

V 90. letech poslali Češi kolem Vánoc ročně asi 10 milionů esemesek. Tehdy šlo jen o krátké zprávy. V roce 2004 už byl jejich počet pětkrát vyšší. Letos jich bylo 68,5 milionu.


Lidé také více na mobilních telefonech surfovali po internetu

Vzrostl i datový provoz v mobilních sítích, což souvisí s větší dostupností rychlého internetu v sítích 3G. „Zatímco objem volání a SMS se oproti loňsku víceméně nezměnil, významně letos vzrostla spotřeba dat. To lze přičítat rostoucímu počtu chytrých telefonů v populaci,“ uvedla Alžběta Houzarová z Vodafonu. Například v síti T-Mobile vzrostl datový provoz o 110 procent. 

Nejvíce Češi o Štědrém dnu volali podle statistik Vodafonu na Slovensko, Ukrajinu, do Německa, Ruska a Británie. Podle počtu přihlášených cizinců slavilo v Česku Vánoce nejvíc Němců, Nizozemců a Britů.