Smarthphone už i pro nevidomé, vyrobili jej Poláci

Varšava - Poláci vyvinuli první chytrý telefon na světě pro nevidomé a zrakově postižené. Mobil s jeho majitelem komunikuje prostřednictvím hlasu. Nevidomý tak může brouzdat na internetu, volat nebo posílat textové zprávy. Telefon prodává polský mobilní operátor, který zaměstnává nevidomé lidi. Stojí v přepočtu asi 15 tisíc korun.

Zpěvačka Ewa Lewandowská má od dětství problémy se zrakem a používání chytrého mobilního telefonu pro ni bylo dosud skoro nemožné. „Nyní můžu používat Facebook, volat mámě nebo jí posílat smsky. Dělám víc věcí najednou - píšu zprávy, kontroluji emaily a zároveň třeba vařím. Jsem z toho v šoku,“ podotkla žena.

Telefon je navržen tak, aby byl použitelný v běžném životě člověka. Mobil s ním totiž komunikuje. „Systém je založen na hlasových příkazech. Cílem je, aby majitel s mobilem vedl dialog. To znamená, jako by lidé komunikovali se svými telefony,“ řekl vynálezce mobilu pro nevidomé Marcin Lapa.

Jedná se přitom o první podobný telefon. Dříve totiž byly vytvořeny jen aplikace pro smartphony, díky nimž mohli zrakově postižení vyhledat mimo jiné třeba nejbližší autobusové spojení nebo si zavolat taxi. 

Marcin Lapa, vynálezce mobilu pro nevidomé:

„Z technické stránky se mobil velmi podobá systému Android. Systém je na něm založený, ale je upravený pro lidi se zrakovým postižením. Platforma se jmenuje See You Phone. Odstranili jsme grafické prvky a menu. Místo toho má tlačítko na displeji, které aktivuje komunikaci.“


V porovnání s průměrnými cenami je mobil asi dvakrát dražší. Výrobce ovšem doufá, že uplatnění najde nejen v Polsku, ale i po celém světě, kde žije asi 37 milionů nevidomých lidí.