Oracle záplatuje Javu, zatím nedostatečně

Boston - Americký výrobce softwaru Oracle vydal v neděli večer nouzové aktualizace svého programu Java, aby reagoval na obavy z ohrožení počítačů útoky hackerů. Reagoval tak na výzvu ministerstva vnitřní bezpečnosti USA, aby si uživatelé počítačů dočasně deaktivovali program Java. Experti v něm totiž objevili slabá místa, která mohou využít hackeři ke krádežím identity a dalším zločinům. Opravy vydané Oraclem prý ale zatím počítače dostatečně nechrání a úplné odstranění závad může podle odborníků trvat až dva roky.

Java je široce využívaný počítačový jazyk, který programátorům umožňuje vytvářet internetové aplikace a další programy. Ohrožená verze Javy je určena pro využití v internetových prohlížečích. Oracle uvedl, že v rámci aktualizace opravil dvě slabá místa verze Java 7 pro prohlížeče. Změnil také automatické bezpečnostní nastavení Javy na „vysoké“, aby ztížil podezřelým programům běžet na osobních počítačích bez vědomí uživatelů.

Oracle Javu získal v rámci akvizice americké společnosti Sun Microsystems, která software vyvinula. Oracle za převzetí firmy v roce 2010 zaplatil zhruba 7,3 miliardy dolarů (asi 140,7 miliardy Kč v dnešním kurzu).