Prezidentské finále, volební maraton završí rozhovor s prezidentem

Praha - Posledním duelem obou finalistů uzavře ve čtvrtek 24. ledna ve 20 hodin Česká televize předvolební vysílání před první přímou volbou prezidenta. Debata proběhne na půdě Paláce Hybernia, moderovat ji bude Václav Moravec. Dotazy mohou oběma kandidátům klást také podporovatelé z opačných táborů. Miloš Zeman i Karel Schwarzenberg na ně budou odpovídat vestoje, čas jejich proslovů se bude měřit. Prezidentské finále i rozhovor se zvoleným prezidentem bude Česká televize vysílat souběžně na ČT1 i ČT24.

„Z dramaturgického hlediska nabídne Prezidentské finále kombinaci nových a osvědčených prvků. Novinkou Prezidentského finále budou dotazy kandidátům pokládané podporovateli protikandidáta. Oba tábory podporovatelů budou usazené přímo na pódiu vedle obou diskutérů. Ti budou tentokráte stát u pultíků. Stejně jako při Superdebatě použijeme časomíru načítající čas proslovů kandidátů,“ vysvětluje Čestmír Franěk, dramaturg pořadu.

Prezidentské finále bude pro voliče poslední příležitostí vidět a zhodnotit finalisty před druhým kolem přímé volby prezidenta České republiky, která se uskuteční 25. a 26. ledna. Tématem Prezidentského duelu budou kromě jiného rozhodnutí, která souvisejí s prezidentskými pravomocemi, ale také například průběh prezidentských kampaní obou kandidátů.

Všechny velké Prezidentské debaty probíhají za účasti veřejnosti. Publikum tvoří diváci, kteří se nejrychleji přihlásili na webu České televize a svou účast ještě potvrdili při telefonickém rozhovoru s pracovníky ČT. Přihlašovací formulář na všechny tři debaty zprovoznila Česká televize 10. prosince 2012. Všechna divácká místa lidé zaplnili už 8. ledna 2013. Vzhledem k nebývalému diváckému zájmu byl navíc ještě na zítřejší poslední debatu prezidentských finalistů umožněn vstup stovce lidí.