Kučera o Historii.cs: Chtěl jsem znát nepokřivenou minulost

Praha - Za přínos občanské společnosti si vysloužil pořad České televize Historie.cs cenu Václava Havla. Cyklus, který formou debat s odborníky otevírá důležité otázky české národní historie, v řadě diskusí provokuje a prohlubuje kritickou reflexi našich dějin. Cena patří zejména vedoucímu projektu Čestmíru Fraňkovi, scenáristům a moderátorům Vladimíru Kučerovi a Marii Šedivé Koldinské.

Podle scenáristy a moderátora Historie.cs Vladimíra Kučery existovala společenská poptávka po pořadu, který by hodnotil českou moderní historii. „Historie mě bavila od dětství a věděl jsem, že se ji učím pokřiveně,“ dodal.

Sám si uvědomuje, že česká historie byla interpretována nepřesně, a to nejen během komunistického režimu. Zdůraznil především dobu husitství, která si nese svůj nacionální punc již od dob národního obrození.„Každá politická garnitura, každá vláda měla nějaké ideje a touhu, tak to husitství použila úplně jinak,“ dodal Kučera.

Publicista ČT Vladimír Kučera
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Rád se ve svém pořadu obrací na mladé historiky, kteří jsou nezatíženi minulostí. „Nemají na sobě žádnou deku z toho, že kus té historie sami prožili a dozvídali se ji zkresleně. Nemají ideologické zábrany ani zprava ani zleva,“ dodal s tím, že se snaží o nejpřesnější interpretaci události.

Cena Vladislava VančuryČeský filmový a televizní svaz rozdal v Berouně trofeje pro nejlepší audiovizuální díla loňského roku, Trilobity. Cenu dostali například tvůrci filmu „Ve Stínu“ nebo autoři dokumentu o životě Věry Čáslavské. Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla dostali Jiří Stránský a Hynek Bočan za čtyři řady seriálu Zdivočelá země. Cenu Václava Havla si odnesli tvůrci pořadu Historie.cs.