Murdochova BSkyB má konkurenci: Liberty převezme Virgin Media

Englewood - Operátor kabelových televizí Liberty Global, který patří americkému miliardáři Johnovi Malonovi, se dohodl na koupi druhého největšího provozovatele placené televize v Británii Virgin Media. Transakce má hodnotu zhruba 16 miliard dolarů (v přepočtu asi 304 miliard korun).

Po převzetí Virgin Media se Malone na britském trhu stane velkým konkurentem dalšího globálního mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Murdochova společnost News Corp. vlastní 40 procent tamní největší placené televize BSkyB.

Firma bude mít přístup ke 14 zemím světa

Po spojení Liberty Global a Virgin Media vznikne kabelová společnost s potenciálním trhem 47 milionů domácností a s 25 miliony zákazníky ve 14 zemích světa. Liberty Global je na většině svých 11 evropských trzích největším kabelovým operátorem televizního vysílání a internetu.

John Malone
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Scott Olson

V loňském roce měly obě společnosti dohromady tržby 16,8 miliardy dolarů. Šéf Liberty Global Mike Fries uvedl, že po spojení bude kolem 80 procent výnosů skupiny pocházet z pěti zemí - Británie, Německa, Belgie, Švýcarska a Nizozemska.

Malone, jemuž se kvůli jeho tvrdému stylu jednání přezdívalo Cable Guy, Cable Cowboy nebo i Darth Vader podle jedné z postav Hvězdných válek, se prodral na výsluní sérií akvizic. V jejich rámci americké odvětví kabelových komunikací ovládlo několik velkých hráčů. Malone se před zhruba deseti lety střetl s Murdochem, když jeho Liberty Media bojovala s News Corp. o ovládnutí největší americké satelitní televize DirecTV Group a skončilo to nerozhodným výsledkem.

Virgin Media vznikla v roce 2006 fúzí kabelových firem Telewest a NTL a mobilního operátor Virgin Mobile díky iniciativě vlastníka Virgin Group Richarda Bransona. Po letech nákladného budování sítě se firma před dvěma lety vymanila z těžkých ztrát. Pokrývá však stále jen asi polovinu Británie a podle analytiků má potenciál k další expanzi.