Pozor na virus cryptolocker. Chce výkupné za vaše data

Praha – Odhadem víc než 250 000 počítačů po celém světě se nakazilo počítačovým virem druhu cryptolocker. Jedná se o program, který zašifruje data v počítači a za jejich odblokování požaduje peníze. V posledních verzích dokonce chce výkupné zaplatit v bitcoinech.

Zaplaťte, nebo přijdete o data. Co zní jako pokyny z loupežného přepadení v akčním filmu, se může nyní objevit i na obrazovce počítače. Virus typu cryptolocker funguje na principu vydírání. Klíč k zašifrovaným souborům má jen útočník, který za odemknutí žádá v české mutaci programu řádově několik tisíc korun. Zahraniční verze si „účtuje“ 300 dolarů (6 000 korun). Všechno ve virtuální a hlavně anonymní měně bitcoin (více o bitcoinu čtěte zde).

Podle serveru zdnet.com se od doby, co je vir v provozu, podařilo útočníkům vylákat ze svých obětí více než 27 milionů dolarů. K nakažení počítače virem stačí, aby uživatel neměl nainstalované bezpečnostní záplaty programů. Podle IT experta Petra Šnajdra útočníci využívají databázi, která jim poskytuje přehled o slabých místech různých typů softwaru.

K nákaze ale může přispět i samotný uživatel. „Těch cest je několik. Jsou to stránky, které mají nějaký erotický obsah, jsou to stránky, které obsahují nelegální software,“ vypočítává Šnajdr. Upozorňuje, že pokud antivirový program šifru nezná a uživatel počítače se chová nezodpovědně, je obrana téměř nemožná. Nejvíc pomůže prevence: pravidelné zálohování dat, aktualizace operačních systémů a doplňků internetových prohlížečů.

„V první řadě tento virus zneužívá přirozené lidské důvěřivosti. K infekci bohužel dochází i v případě, že uživatel prochází nějakou webovou stránku, která obsahuje škodlivý kód, a ten se stahuje v rámci pouhého zobrazování této stránky,“ říká odborník na IT bezpečnost Petr Šnajdr.


A co dělat, když už je počítač virem nakažený? Rozhodně neplatit, doporučuje expert, i když přiznává, že běžný uživatel si jen stěží pomůže. V ideálním případě – má-li zálohovaná data – tak by si je měl obnovit. „A pokud jsou to data, se kterými se můžete rozloučit, tak se s nimi rozlučte a nainstalujte nový operační systém,“ radí Šnajdr.

Další šancí může být trestní oznámení. „Ale myslím si, že česká policie toho řeší poměrně dost a není v jejích silách donutit útočníka k tomu, aby vám uhradil škodu,“ uzavírá expert.