ČT24

ČT24
pátek 25. května 2012 Viola

Remunda s Klusákem v Trokavci nikoho neurazili

Velikost textu:

Praha - Obyvatelé Trokavce, obce, v níž měl být umístěn americký radar, jako první zhlédli nový dokumentární snímek Víta Klusáka a Filipa Remundy Český mír. "Dokumentární komedie", jak tvůrci snímek charakterizují, zachycuje několikaletou debatu o umístění amerického radaru v Brdech, jejíž vyústění bylo podobně absurdní jako finále jednoho z předešlých snímku dvojice Klusák-Remunda Český sen. Koprodukční snímek České televize o víkendu také zahájil plzeňskou filmovou přehlídku finále; v kinech se začne promítat 6. května.

"Ten film může naštvat jak ty, co byli pro radar, tak ty, co byli proti radaru. Stejně tak je může potěšit, protože v tom filmu jsou absurdní situace na všech stranách," říkají o snímku tvůrci. "Nebyl tam nikdo zesměšňován ani nadnášen," potvrdil po projekci starosta Trokavce Jan Neoral.

Snímek přichází šest let po provokativním Českém snu, který vzbudil velké ohlasy a získal ceny po celém světě. V Českém snu se dav hnal k plachtě v domnění, že se za ní skrývá nákupní středisko, jakýsi ráj obchodu. A v Českém míru se oba dva tábory vášnivě hádaly o něco, co Obama v kratičkém půlnočním telefonátu jako mávnutím prezidentského proutku zrušil. "Kafka i Hašek by se podle nás náramně bavili, kdyby to mohli zažít," míní tvůrci. Stejně jako v Českém snu je štáb v několika scénách součástí příběhu. Například když příslušníci Vojenské policie za pomocí hmatů a chvatů vyvádějí členy z vojenské zóny.

přehrát video
Reportáž Petra Viziny

"Český mír s nadsázkou a humorem ukazuje zákulisí absurdních válek okolo něj. Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané," vysvětlují tvůrci. Vedle sebe ve filmu vystupují vrcholní politici a normální lidé, na plátně se objeví například Barack Obama, George Bush, Mirek Topolánek i Tomáš Klvaňa, Ivan Martin Jirous, míroví aktivisté, obyvatelé Brd a také ochočený divočák Jonáš.

Filmaři točili bezmála tři roky a střihu se věnovali další rok. Celkem vzniklo 124 hodin hrubého materiálu. "Navštívíte oválnou pracovnu Bílého domu, Pentagon i paseky v okolí brdské kóty 718," slibují divákům.

Čtěte také:

      Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

      Hlavní zprávy

      Načítám...

      Ouha, data se nepodařilo načíst.