Odešel Dick Francis - autor detektivek z dostihového prostředí
Londýn - Ve věku 89 let zemřel britský spisovatel detektivních románů Dick Francis. Podle serveru BBC to oznámila jeho rodina. Tento bývalý úspěšný žokej a sportovní novinář napsal za svůj život čtyři desítky knih. Jeho příběhy se odehrávaly právě v důvěrně známém dostihovém prostředí. Tento přístup byl na počátku 60. let něčím novým a vlastně změnil žánr jako takový. Bývalý žokej zaujal příznivce tradiční krimi a zároveň i dostihové fandy, kteří předtím moc detektivky nečetli. Čtenář ale nemusí být ani příznivcem či znalcem koňské problematiky, aby se mu jeho knihy líbily.
Pohřeb se bude konat v rodinném kruhu na ostrově Grand Cayman. V Londýně se pak uskuteční bohoslužba. Buckihghamský palác oznámil, že také britská královna Alžběta truchlí.
Úspěchy na dvou frontách
Jako žokej vyhrál více než 300 dostihů. V sezóně 1953/54 se stal dokonce šampiónem. Poté začal psát a sbírat literární ceny za své detektivky. Jak jinak než z dostihového prostředí. Z detektivního žánru se vymyká pouze Lester, životopis proslulého rovinového žokeje Lestera Piggotta.
Syn Felix
"Sdílím radost, kterou otec za svůj dlouhý život přinášel tolika lidem. Je to pro mě čest pokračovat novými romány v jeho odkazu."
První román Smrt favorita vyšel v roce 1962. Od té doby Dick Francis vydával jednu knihu ročně. Na těch nejnovějších spolupracoval se synem Felixem.
Hlavní protagonisté Francisových příběhů jsou typicky kladné postavy: nelžou, nepodvádějí, nechybí jim odvaha a inteligence, ani nezbytný smysl pro fair play a anglický humor. Trošku se podobají svému autorovi, který dokonce přiznal, že všechny jeho titulní postavy jsou "lehce autobiografické". Jaroslava Moserová, přítelkyně a dvorní překladatelka Francisových knih do češtiny, říkala: "Takový je na mou duši i Francis. Znám ho možná lépe než on sám sebe."
Dostihový komentátor John McCririck
"Byl to člověk, kterého na dostizích měli všichni rádi. A ti všichni věděli, že to byl gentleman, ale myslím si, že zůstane v paměti kvůli tomu okamžiku porážky ve Velké národní a důstojnosti, kterou ukázal."
Poté, co v roce 2000 Francisovi vyšla kniha Střepy, se zdálo, že byla poslední. Tentýž rok mu totiž zemřela žena Mary, se kterou prožil přes půl století. "Četla vše, co jsem napsal, a opravovala moji angličtinu. Bez ní by to nebylo ono," řekl před časem Francis, který žil v posledních letech na Kajmanských ostrovech.
Další knihu Rozkazem vydal Francis až v roce 2006, ve stejný rok vyšla i česky. Tehdy navštívil se svým synem Felixem, se kterým pak napsal ještě tři knihy, Prahu a prohlásil, že tuto knihu věnoval zesnulé ženě Mary a také "památce dr. Jary Moserové, mé překladatelky do českého jazyka a po 40 let přítelkyni, jež zemřela v den, kdy byla tato kniha dokončena".
Poslední Francisovu knihu Talár a dres vydalo nakladatelství Olympia loni v
květnu. Jejím hlavním hrdinou je obhájce Geoffrey Mason, který amatérsky
závodí na dostizích. Z anglického originálu Silks ji přeložila Edda Němcová.
Dick Francis
se narodil 31. října 1920 v městečku Lawrenny v jižním Walesu. Od malička si přál být žokejem. Za války se musel svého snu vzdát a stal se pilotem. Po skončení války se ale ke koním vrátil, vyhrál několik stovek závodů a slavil úspěchy i jako dostihový šampion. Po skončení jezdecké kariéry se živil jako sportovní novinář, a to až do roku 1973. Přitom každoročně napsal jednu detektivku. První s názvem Smrt favorita vydal v roce 1962. Na svém kontě měl čtyři desítky knih. Od roku 2000 žil na Kajmanských ostrovech. Po smrti své ženy, která byla i jeho věrnou čtenářkou a spolupracovnicí, psát přestal. Jeho "dvorní" překladatelkou byla Jaroslava Moserová.
Hlavní zprávy
-
VideoZemědělci dnes budou blokovat silnice ve 12 krajích vydáno před 34 minutami Praha – Ve dvanácti krajích dnes vyjedou na silnice zemědělci k protestním jízdám, chtějí tak dát najevo nesouhlas s chystaným zrušením daňových úlev u nafty a zavedení ... -
VideoObviněný Roman Janoušek možná půjde k výslechu vydáno před 2 hodinami Praha - Do konce tohoto týdne vyslechnou policisté poslední dva svědky v případu nehody lobbisty Romana Janouška. Celkem už jich v této kauze vypovídalo patnáct, samotný Janoušek ale ... -
Egypt volí Mubarakova nástupce vydáno před 1 minutou Káhira - V prezidentských volbách v Egyptě, které se konají během dneška a zítřka, se utká celkem dvanáct kandidátů. Právník Muhammad Fauzí Ísá, bývalý policista a kandidát ... -
Lídři EU budou hledat cesty k nastartování evropské ekonomiky vydáno před 15 minutami Brusel – Lídři zemí Evropské unie budou na neformálním summitu v Bruselu hledat cesty k oživení ekonomiky. Bavit se mají i o potížích některých zemí eurozóny, hlavně zadluženého ...
Další v rubrice
-
22. 5. 2012 21:35 Wannieck vystavuje české malířství od Komerční banky
-
Video22. 5. 2012 20:55 Na Staroměstské náměstí se vrátí barokní Mariánský sloup
-
22. 5. 2012 20:50 ŽIVĚ z DOX: Kontroverze kolem výstavy Salon umění
-
22. 5. 2012 15:45 Zemřel režisér a herec Stanislav Remunda
Nejčtenější v rubrice
- 21. 5. 2012 08:20 Zemřel bývalý zpěvák skupiny Bee Gees Robin Gibb
- 22. 5. 2012 15:45 Zemřel režisér a herec Stanislav Remunda
- 22. 5. 2012 10:41 Beatles na Abbey Road zprava doleva - no, nekupte to!
- 22. 5. 2012 20:50 ŽIVĚ z DOX: Kontroverze kolem výstavy Salon umění
- 21. 5. 2012 13:45 Matka je zábavná postava, připomíná režisér Zoufalých manželek
- 21. 5. 2012 12:05 Muž, který chtěl být králem - film o hře na boha


