Spor o autorská práva k nahrávkám České filharmonie vyřešen
Praha - Téměř dvouletý spor o autorská práva k nahrávkám České filharmonie (ČF) se podařilo vyřešit. Budoucí ředitel ČF Vladimír Darjanin dnes Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že se s hráči dohodli. Autorská práva z nahrávek patří České filharmonii, peníze hráčům, řekl Darjanin, který se 1. července ujme svého postu. Tento stav podle rozhlasu potrvá do doby, než se zlepší finanční a další pracovní podmínky ve filharmonii.
"Také co, kdy, kde a jak se bude natáčet zůstane v pravomoci rozhodnutí generálního ředitele a managementu," uvedl Darjanin.
Dříve autorská práva k nahrávkám patřila hudebníkům, kteří je poskytovali k dalšímu užití, po legislativní úpravě se stala majetkem filharmonie. Spory mezi vedením ČF a filharmoniky vyvolala novela autorského zákona týkající se aktivit hráčů, které nezahrnuje jejich pracovní smlouva, jako záznamů z koncertů využívaných v rozhlase a televizi a na zvukových nosičích i studiového nahrávání. Konflikty mezi vedením ČF a velkou částí orchestru o výklad autorského zákona už téměř dva roky výrazně omezovaly pořizování nahrávek z koncertů i na zvukové nosiče.
Orchestr loni nečekaně odmítl například pořízení nahrávek koncertů na festivalu Pražské jaro. Kvůli své nespolehlivosti pak přišel o letošní prestižní zahajovací koncert. Hráči dokonce loni požadovali odvolání končícího ředitele ČF, současného ministra kultury Václava Riedlbaucha.
Hlavní zprávy
-
VideoBSA upozornila deset tisíc firem, že používají nelegální software vydáno před 19 minutami Praha - Na firmy, které potřebují software ke své činnosti a nemají zakoupené licence, si posvítila česká pobočka Business Software Alliance. S podezřením, že využívají nelegální ... -
15 procent manažerů je svolných k úplatku, v ČR ještě o 13 víc vydáno před 1 hodinou Praha – Dát úplatek kvůli zakázce není pro 15 procent manažerů předních světových firem žádný problém. Ti čeští jsou k podplácení ještě náchylnější, jejich procento se ... -
Za pomoc při dopadení Usámy dostal pákistánský lékař 33 let vydáno před 39 minutami Islámábád – Třiatřicet let vězení za velezradu dostal pákistánský lékař, který údajně pomáhal americké CIA najít Usámu bin Ládina. Šakíl Afridí byl obviněn z velezrady ... -
Testování páťáků a deváťáků odkrylo technické potíže aktualizováno před 6 minutami Praha – Generálka testování znalostí žáků 5. a 9. tříd odhalila technické obtíže, systém totiž nezvládl nápor tisíců škol. Česká školní inspekce, která projekt organizuje, ...
Další v rubrice
-
Videopřed 13 minutami Dva knižní tipy Libora Dvořáka
-
před 42 minutami Obrovské sofa s televizí od Kaplického jde do dražby
-
Videopřed 1 hodinou Hudba, věda a nová média. Björk je Biophilní
-
před 2 hodinami O cenu Pavla Kouteckého se utká maximální počet titulů
Nejčtenější v rubrice
- 21. 5. 2012 08:20 Zemřel bývalý zpěvák skupiny Bee Gees Robin Gibb
- 22. 5. 2012 15:45 Zemřel režisér a herec Stanislav Remunda
- 22. 5. 2012 20:55 ŽIVĚ z DOX: Kontroverze kolem výstavy Salon umění
- 22. 5. 2012 10:41 Beatles na Abbey Road zprava doleva - no, nekupte to!
- 22. 5. 2012 20:55 Na Staroměstské náměstí se vrátí barokní Mariánský sloup
- 21. 5. 2012 13:45 Matka je zábavná postava, připomíná režisér Zoufalých manželek

