ČT24

ČT24
čtvrtek 30. července 2015 Bořivoj

Recenze: Next Targets - Misař/Absolon

Velikost textu:
aktualizováno 17. 4. 2009 17:57

Zajímavý a v Praze přece jen ojedinělý vhled na současnou mladou scénu přináší dramaturgie výstavní síně Chemistry. Nejenže není navázána na žádnou viditelnou kurátorskou lobby, tvrdohlavě si šlape po svém. Provozovatelé si například vymysleli sérii výstav Příští terče, ve kterých by chtěli postupně představovat ty nejmladší, v podstatě ještě studující malíře, slibující zajímavý vývoj.

Z výstavy Next Targets
Z výstavy Next Targets
Otevřít galerii
 • Z výstavy Next Targets zdroj: JoVo http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/9/808/80753.jpg?1239984516
 • Z výstavy Next Targets zdroj: JoVo http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/9/808/80755.jpg?1239984678

To je dost náročný program, protože volit v prvních ročnících  uměleckých vysokých škol není příliš lehké. Na druhé straně to však může být vzrušující a pro zatuchlou pražskou výstavní scenérii osvěžující.

Mladí, hledající, dobří!

První díl série začíná navštívenkou dvou brilantních ateliérů z pražské AVU. Podíváme se na práce žáků Michala Rittsteina a Jiřího Sopka, což samo o sobě není nezajímavé. Kurátoři si navíc vymysleli svérázný způsob vzájemných vazeb představovaných autorů - chtěli by "podtrhnout společné rysy a komunikační linky, díla obou autorů by se měla vzájemně podporovat a doplňovat, jejich společná prezentace by měla dát vyniknout jejich společným rysům i vzájemným odlišnostem a být dalším odrazovým můstkem umělecké kariéry obou autorů".

Jak se záměr daří naplňovat? V každém případě jsou oba autoři dobrými malíři (což sice předpokládáme, není to však v Praze vždy jisté...). Václav Misař se zamýšlí nad možnostmi předat malířskou formou nesdělitelné vazby nenápadných dějů a ne-dějů v prostředí malého všedního pokoje, Tomáš Absolon si užívá na třeskuté zlaté petrodvorských fontán či na zvířecích motivech. Oba však hlavně prožívají mladickou rozkoš z malby, hledají své budoucí směřování a postoje. Nejsou zde vystavena díla poslední, jedná se obrazy z nedávného období, které asi oba pokládají za stylově lehce uzavřené, protože v rozhovorech lehce naznačují jiné současné námětové i stylové směřování.

Upřímnost a otevřenost, mladost a samozřejmě i určitá nehotovost jsou zjevnými hodnotami a přínosy celé prezentace. Hledání cesty a cit pro pravdu - tak navíc oba dva posuzují hlavní momenty současné fáze své tvorby. Příjemné vinohradské výstavní intermezzo sluší všem zúčastněným a pomáhá zejména galerii v jejím pozvolném profilování.

Jména autorů (jejich díla zde budou k vidění do 26. dubna) si budeme muset zapamatovat, stejně jako jednoduchou adresu malé galerie. Je to dobrá investice.

The Chemistry Gallery

U Kanálky 4, Praha 2 - Vinohrady

Otevřeno: St-Pá 13:00-21:00, So + Ne 12:00-18:00

Tomáš Absolon: Petrodvorce
Tomáš Absolon: Petrodvorce

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • S ilegálním odpadem zatočí nyní dotace
    S ilegálním odpadem zatočí nyní dotace aktualizováno před 45 minutami Začíná rozdělování dalších miliard - aktuálně je nabídnou české i evropské dotační programy. Obce a kraje tak mohou třeba opravovat nebo stavět silnice druhých a třetích tříd, ...
   • Útočník při jeruzalémském Gay Pride zranil nožem šest lidí
    Útočník při jeruzalémském Gay Pride zranil nožem šest lidí vydáno před 22 minutami Jeruzalém - Při násilném útoku na každoroční pochod homosexuálů Gay Pride v Jeruzalémě bylo zraněno šest lidí. Útočníkem byl podle médií zřejmě ultraortodoxní Žid, který si ...
   • Soudce Havlín dostal za úplatky 6,5 roku vězení
    Video
    Soudce Havlín dostal za úplatky 6,5 roku vězení aktualizováno před 1 hodinou Kladenský Okresní soud poslal Ondřeje Havlína na 6,5 roku do vězení a udělil mu pokutu 350 tisíc korun. Bývalý soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 čelil obžalobě, že ovlivňoval ...
   • Trosky u Réunionu jsou pravděpodobně z Boeingu 777
    Video
    Trosky u Réunionu jsou pravděpodobně z Boeingu 777 aktualizováno 30. 7. 2015 12:37 Saint-Denis (Réunion) - Záhada letu MH370 bude zřejmě nakonec rozluštěna. Experti se předběžně shodují, že úlomek letadla nalezený na ostrově Réunion pochází z Boeingu 777. Může ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.