Festival Tina B.: průvod králíků Prahou a sjezd KSČ jako současné umění
Praha - Angažované umění je hlavním tématem letošního ročníku mezinárodního festivalu současného umění Tina B. Třetí ročník začne dnes a potrvá do 15. října na čtyřech místech v Praze. Představí videa, instalace, umění ve veřejném prostoru, street art a performance. Festivalu se zúčastní 70 umělců z celého světa. Název Tina B. je zkratkou anglického "This Is Not Another Biennial" ("Toto není další bienále"), pořadatelé však zároveň Tinu B. vnímají jako smyšlenou postavu, záhadnou ženu, která je patronkou festivalu.
- Claudia Gambadoro: White Box autor: ČT24, zdroj: Tina B. http://img5.ct24.cz/cache/140x78/article/5/430/42940.jpg
- Tiziana Contino: Ex-stasis: Tissotropica autor: ČT24, zdroj: Tina B. http://img5.ct24.cz/cache/140x78/article/5/430/42943.jpg
- Emanuele Costanzo: Air 3 m/s autor: ČT24, zdroj: Tina B. http://img5.ct24.cz/cache/140x78/article/5/430/42941.jpg
- Saverio Todaro: Power To The People autor: ČT24, zdroj: Tina B. http://img5.ct24.cz/cache/140x78/article/5/430/42942.jpg
Videa z mobilního telefonu, billboardy na periferii
Pořadatelé rozdělili díla do několika sekcí. Jedna se věnuje současnému umění z Japonska, druhá pod názvem Alternativní revoluce představuje díla, která lze vnímat jako obměnu klasického pohledu na pojem "revoluce". V prostorách divadla Laterna magika zase návštěvníci najdou videa z projektu Mobile Video Art, který se v rámci festivalu koná již podruhé a soustřeďuje videa natočená výhradně mobilním telefonem. Jeho hlavní platforma je zde.
Dalším festivalovým prostorem je Galerie kritiků v paláci Adria. Ta prezentuje projekt textových uměleckých děl vytvořených pro billboardy - v galerii jsou jednak fotografie samotných prací i místa, kde byla či jsou umístěna. Díla se většinou zabývají politickými či sociálními tématy, využívají i reklamní postupy a podrobují kritice fenomén reklamy. V současné době je v Praze možné vidět pět billboardů z této sekce, všechny jsou v okrajových částech Prahy.
Nebude chybět Guma Guar
Část programu festivalu se odehraje v italském kulturním institutu na Malé Straně a čtvrtým prostorem přehlídky je opuštěný dům v ulici Dukelských hrdinů. Ten patří videoinstalacím a graffiti. Nebude zde chybět ani dílo společensky a politicky angažované skupiny Guma Guar, na kterou ředitel NG Milan Knížák podal trestní oznámení - v nedaleké galerii Vernon, jejíž provozovatelé pořádají i festival Tina B., uspořádali členové skupiny před časem výstavu pojmenovanou Milan Knížák. Stejně jako někteří další umělci či teoretici kritizují Knížáka coby ředitele galerie.
Festival mimo galerie
Od 9. do 12. října festival vyjde do ulic, pořadatelé plánují street party a pochod italských umělců převlečených za růžové králíky Prahou; obří králík poplave i po Vltavě. Králíci prý rezonují s ozvěnami invaze v roce 1968 i revolucí v listopadu 1989.
V pátek 10. října se ve vysočanské hale ČKD uskuteční umělecká rekonstrukce vysočanského sjezdu. Mimořádný sjezd KSČ 22. srpna 1968 byl poslední snahou komunistické strany o dodržení reformní cesty. Ruský kurátor Viktor Misian a ruští a čeští umělci pracovali s archivními materiály i pamětníky.
Hlavní zprávy
-
Namrzlé silnice a popraskané koleje uvozují rekordní mráz aktualizováno před 3 hodinami Praha – Další arktická noc přešla v chladný den plný namrzlých silnic a popraskaných železničních tratí. V noci se teploty pohybovaly kolem minus třiceti stupňů Celsia, během dne ... -
VideoKarneval s vážným tématem - odpůrci ACTA se znovu schází v ulicích aktualizováno před 28 minutami Praha – V dnešním pražském karnevalovém programu možná bílé masky inspirované anglickým katolickým rebelem ze 17. století Guyem Fawkesem trochu zaniknou, přesto si jejich ... -
Pražské centrum zaplaví rej masek vydáno 11. 2. 2012 09:24 Praha – Inspirována historií i přetrvávajícími tradicemi v dalších městech připravila Praha na další dny masopustní slavnosti. Zahájí je karneval, maškarní průvod projde ve dvě ... -
VideoRok po Mubarakově pádu se Egypt opět bouří – ale jen trochu vydáno před 1 hodinou Káhira – Egypt si připomíná rok od konce vlády prezidenta Husního Mubaraka. Odstoupil 11. února 2011 po masových demonstracích. Aktivisté rok po Mubarakově konci vyhlásili stávku a ...
Další v rubrice
-
Videopřed 21 minutami Xindl X: Píšu autoprotestsongy
-
před 2 hodinami LMFAO strhne Prahu do tanečního víru
-
Video11. 2. 2012 10:03 Český grafický design očima Roberta V. Nováka
-
11. 2. 2012 08:22 Divadlo J. K. Tyla ukáže kouzlo 4D
Nejčtenější v rubrice
- 10. 2. 2012 18:05 U Národního divadla vyrostlo srdce ze svíček pro Havla
- 9. 2. 2012 20:21 On-line z Divadla Kampa: Malá Vizita
- 9. 2. 2012 11:06 500 epizod Simpsonů je slušný nářez
- 10. 2. 2012 22:48 Vítěz World Press Photo zachytil dopad dějin na osudy lidí
- 9. 2. 2012 20:31 Zlatý medvěd se opět sápe po nejlepších filmech
- 10. 2. 2012 08:10 Pryč s Leninem neboli Nenápadný půvab buržoazie

