Místo volna učí mladé talenty. Hvězdný Plachetka vede letní kurzy operního zpěvu

Na úkor prázdninového volna učí mladé pěvce, jak správně interpretovat árie z nejslavnějších oper. V zámeckém areálu ve středočeské Litni vede letní kurzy Adam Plachetka, jeden z nejúspěšnějších současných basbarytonistů. Společně se sólistkou opery Národního divadla Kateřinou Kněžíkovou se věnují deseti mladým talentům.

Video Události
video

Mistr učí talenty

Zdroj: ČT24

Jedna z účastnic kurzů Barbora Michalcovská studuje na bratislavské konzervatoři. Letní kurz považuje za podstatnou součást své začínající kariéry. „Po osobnostní i umělecké stránce nám mají oba dva co dát,“ sdělila Barbora Michalcovská. „Principiálně se snažíme rozšířit jejich obzory ve všech směrech,“ uvedl Adam Plachetka.

Adam Plachetka
Profil

Adam Plachetka

Narodil se 4. května 1985 v Praze. Absolvoval konzervatoře a Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze a hostoval ve Státní opeře. Od září 2010 se stal stálým členem ansámblu Vídeňské státní opery. Poté začal hostovat na Salcburském festivalu i v dalších koncertních evropských síních a operních domech. Mimo jiné v La Scale a londýnské Královské opeře Covent Garden, ale i v Mnichově, Nice, Berlíně, Bruselu, Montpellier, britském operním festivalu v Glyndebourne. 4. února 2015 debutoval na scéně Metropolitní opery v New Yorku.

K poctě slavné Jarmily Novotné

Kurzy jsou součástí Festivalu Jarmily Novotné. Ten letos připomíná sto desáté výročí narození legendární pěvkyně a herečky. Po svatbě žila právě na panství v Litni a také ona se v začátcích kariéry učila od těch nejlepších.

„Moje první učitelka byla Ema Destinová. Přišla jsem k ní do Hotelu Palace, kde bydlela tenkrát. Destinová řekla, že můj hlas je pěkný a že mi dá několik hodin, dokavaď tam bude bydlet,“ vzpomínala Jarmila Novotná v dokumentárním filmu z roku 1989.

Jarmila Novotná se proslavila po celém světě – v sedmnácti letech debutovala v Národním divadle v Praze a její soprán pak slyšel Berlín, Salcburk, Milán. Šestnáct sezon účinkovala v newyorské Metropolitní opeře. Na tamní pódium se už postavil i Adam Plachetka.

Galakoncert v Rudolfinu

„Jarmila Novotná byla osobností, kterých by dnes bylo potřeba víc. To jsou přesně ty veličiny, které definují dobu i celou společnost,“ míní Adam Plachetka.

Nejvýznamnější událostí, která připomene letošní sto desáté výročí narození velké vlastenky a operní pěvkyně, bude zářijový galakoncert v pražském Rudolfinu. Vystoupí na něm mimo jiné i Kateřina Kněžíková s Adamem Plachetkou.