Titus Andronicus 2.0. Divadlo z Hongkongu nechalo ze Shakespeara jen to podstatné

Nejkrvavější Shakespearovu tragédii mohli diváci Letních shakespearovských slavností vidět v čínském nastudování. Do Ostravy minimalistickou inscenaci Titus Andronicus 2.0 přijel zahrát soubor z Hongkongu.

Video Události v kultuře
video

Soubor z Hongkongu přivezl do Ostravy Shakespeara

Divadlo Tang Shu-Wing vzniklo v Hongkongu v roce 1996. Tita Andronica nastudovali před pěti lety. Ostravský pořadatel soubor pozval po velkém úspěchu představení na obdobném německém festivalu.

Divadlo nese jméno svého zakladatele. „Čínského režiséra, který ale studoval na Sorbonně,“ doplnil ředitel Cooltour Ostrava Andrej Harmečko, „původem je právník, dnes je ale světově známý jako divadelník, který se zabývá minimalistickým divadlem.“ 

Minimalistické je i pojetí dramatu o fiktivním římském generálovi. Herci nepoužívají žádné kulisy ani kostýmy, k vyjádření pomáhá stylizovaný pohyb připomínající tanec. Na jevišti nezní Shakespearovy verše, hra je upravena do příběhu, který svým jazykem vypráví herci. „Chtěl, aby to bylo co nejjednodušší, aby se publikum soustředilo na to podstatné,“ vysvětlila jedna z členek souboru Ivy Pong.

Titus Andronicus 2.0 (Divadlo Tang Shu-Wing)
Zdroj: Letní shakespearovské slavnosti Ostrava

Z Ostravy odcestoval soubor do Londýna. Představí se zde na scéně nejvíce spojené s Williamem Shakespearem – v divadle Globe.