Dějiny umění udělaly z 22 výtvarníků naprosté začátečníky

Mohlo by se zdát, že výstava v pražské galerii SVIT s názvem Absolute Beginners (Naprostí začátečníci) představuje umělce, kteří jsou na počátku své kariéry. Opak je ale pravdou. Instalace obsahuje díla už zavedených českých umělců, ovšem v novém kontextu.

Video Události v kultuře
video

Dějiny umění jinak

Oním kontextem jsou dějiny výtvarného umění. Kurátoři Jan Novotný a Pavel Švec chtějí výstavou nabourat představu o lineárním vývoji umění - od primitivního k vyspělému. Díla dvaadvaceti umělců jsou rozdělena do čtyř sekcí věnujícím se jednomu období umělecké historie.

„Každé dílo, které tu najdeme, v podstatě řeší nějaký problém, který v umění existuje už od samého počátku, například dotek jako počáteční bod, jak může vzniknout umění,“ vysvětluje Pavel Švec. „Máme tu například z tvorby Ivarse Gravlejse otisk jeho ruky, namočené ve vývojce, na fotopapíře. Jedno z velmi raných děl, takže jde o takovou iniciační akci,“ upozornil na konkrétní dílo druhý z kurátorů Jaromír Novotný.

Úplně nový význam dostává také tvorba Krištofa Kintery, Michala Pěchoučka, Alice Nikitinové, Tomáše Bárty nebo Jiřího Thýna. Do 26. srpna tak výstava s důvtipem ukazuje, kolik se toho za dvacet tisíc let v dějinách umění odehrálo.