Antonín Dvořák inspiruje mladé skladatele

Mezinárodní skladatelská soutěž Antonína Dvořáka vyhlásila nové nejúspěšnější autory. Na osmém ročníku česko-korejského projektu zaujali hlavně Yucong Wang, Tristan Latchford a Jungmin Lee. Porota na Pražské konzervatoři vybírala ze čtyřiadvacítky nejlepších začínajících hudebníků z celého světa. Český zástupce letos v užším výběru chyběl.

Video Události v kultuře
video

Soutěž Antonína Dvořáka ocenila mladé skladatele

Čtyřiadvacetiletou čínskou pianistku a skladatelku Yucong Wang přivedla k Dvořákově tvorbě jeho symfonie Z Nového světa. „Mým oblíbeným dílem od Dvořáka je ale Dumka,“ přiznává. „Jsem také klavíristka a myslím, že tuto skladbu zařadím pro příští rok do svého koncertního repertoáru.“

Devátá symfonie přivedla k Dvořákovi i dalšího z vítězů Tristana Latchforda. I když přiznává, že naživo ji slyšel teprve loni. Ve své soutěžní kompozici ale využil motivy jiného díla českého skladatele - „amerického“ smyčcového kvartetu. „Přišlo mi, že tato skladba má blízko k waltzu. Jen jsem trochu změnil její hlavní motiv a vznikl takový lyrický waltz,“ vysvětlil. 

Ani Latchford není „jen“ skladatelem. Věnuje se také zpěvu. Právě schopnost ovládat kromě nástrojů zároveň svůj hlas ocenila i letošní porota, která britskému hudebníkovi udělila Cenu Antonína Dvořáka.

Mezi staršími účastníky soutěže uspěla Jungmin Lee z Jižní Koreje. „Myslím, že tato soutěž není jen o komponování a vytváření dvou nových skladeb, ale především o propojení mladé generace skladatelů,“ cení si na své účasti nejen vítězství. 

Díla soutěžících hodnotí mezinárodní porota pouze podle notového zápisu. Vítězné skladby zazní poprvé až na závěrečném ceremoniálu příštího ročníku.