Rodinný komplex spojuje všechny ženy Geislerovy

Za názvem Rodinný komplex se skrývá nápad představit všechny ženy Geislerovy konečně dohromady. Herečka Aňa Geislerová, její sestry Lela, Ester a maminka Věra společně vystavují v Trutnově. A poprvé všechny jako výtvarnice. Samy přiznávají, že odkrýt před návštěvníky intimitu rodiny nebylo právě snadné.

Nejtěžší bylo veřejné vystoupení pro Věru Geislerovou. „Ze začátku jsem se šíleně bála se takhle odhalit, myslela jsem, že to nepřežiju, připadala jsem si, jako kdybych se svlíkala. Ale teď jsem skoro šťastná,“ je prý nakonec ráda, že na společnou výstavu kývla.

Umělecký talent mají dcery po ní. Akademická malířka ale umělecké tvoření upozadila, aby se mohla postarat o rodinu. „Dlouho jsem se tím živila, dělala jsem monumentální malbu, vitráže a takové věci, většinou šest krát tři metry. Pak jsem tvořila na počítači. Od roku 1986, kdy bylo asi dvacet čtyři barev,“ připomíná Věra. Jako jedna z prvních u nás se začala věnovat také art videu.

Silné slabé ženy 

„Každá má něco,“ říká o vystavených dílech svých tří dcer. Nejmladší Ester vytvořila podle svých slov vzpomínkové omalovánky. „Promítla jsem na plátno diapozitivy, obkreslila je a potom vymalovala. Jsou to fotky z našeho dětství,“ upřesnila. 

Na výstavu všechny ženy Geislerovy přivedla nejstarší Lela, která je také výtvarnicí. Postavy silných žen z jejích obrazů mají předobraz právě v rodině. „V našem rodě byly ženské vždycky donucené být na kritické situace samy a to z nich pak udělá takové tvrdé obryně,“ popisuje svoje malby.

Video Události v kultuře
video

Ženy Geislerovy společně vystavují

Herečka Aňa Geislerová pojala svou část na první pohled spíše dokumentárně. Vystavené fotografie jsou ale víc než jen obrázky z rodinného alba. „Náš rodinný komplex je taková zvláštní kombinace síly a slabosti, citlivosti a hrubosti, to vše mi s těmi fotografiemi rezonuje. Jsou to minipříběhy, které se nestydím ukázat,“ podotkla. 

Do světa rodiny Geislerových mohou návštěvníci trutnovské Galerie UFFO nahlédnout až do 28. července.