Karlín má nové náměstí. Opuštěná kasárna se změnila na park kultury

Koncerty, výstavy nebo sportovní vyžití nově nabízejí kasárna Karlín. Rozlehlý areál na Praze 8 patří ministerstvu spravedlnosti, které se rozhodlo prostor pro podobné účely pronajímat. Komplex nově nabízí letní kino, kavárnu nebo dětské hřiště. Tříletou smlouvu o výpůjčce získal tým kolem kulturního developera Matěje Velka, který se už postaral o oživení Nákladového nádraží Žižkov.

Video Události v kultuře
video

Kasárna Karlín se změnila na park kultury

Velek do Karlína přesunul aktivity svého týmu z Nákladového nádraží Žižkov. Zde se mu z osiřelého industriálního areálu rychle podařilo vybudovat dynamický prostor, kde se promítalo pod širým nebem, hrálo, koncertovalo, vystavovalo a tančilo. Národní filmový archiv, který nádraží získal do své správy, však našel nového provozovatele.

Kasárna Karlín jsou obřím komplexem dvou historických budov v centru metropole, kde do roku 2008 sídlily některé složky armády a cizinecké policie. Téměř deset let hledal opuštěný areál své využití. V roce 2013 stát pozastavil jeho plánovanou privatizaci a současný vlastník, tedy ministerstvo spravedlnosti, se rozhodlo prostor propůjčit umění.

Nové pražské náměstí

Areál má sloužit neziskovému sektoru a kulturním aktivitám. Prostranství nádvoří se rychle změnilo v nové karlínské náměstí. „Od začátku jsme to koncipovali tak, aby to bylo nové pražské náměstí, kde se budou všichni cítit bezpečně,“ popisuje Matěj Velek.

/*json*/{"map":{"lat":50.09008436787009,"lng":14.443483622753899,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.090619754153245,"lng":14.443395137786865,"type":"1","description":"Kasárna Karlín"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

V komplexu je nově třeba letní kino, kavárna nebo dětské hřiště. „Platíme tady jenom režijní náklady, které souvisí s chodem toho místa. V zásadě jsme ten areál přebrali do správy,“ popisuje Velek. Smlouvu má zatím podepsanou na tři roky, ministerstvo mu ale přislíbilo, že pokud všechno poběží dobře, prodlouží ji minimálně na šest sezon.

O další vlně prodeje objektu už ministerstvo neuvažuje. Areál tak pravděpodobně zůstane ve vlastnictví státu. V budoucnu by z bývalých kasáren mohl případně vzniknout třeba justiční palác.

Historický objekt pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Ve druhé polovině 20. století v areálu sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.