Skryté stavby. Festival reSITE zve na prohlídku „neviditelné“ Prahy

V Praze se koná dvoudenní konference architektů a expertů na urbanismus reSITE, tentokrát s podtitulem Neviditelné město. Přes padesát světových architektů, starostů nebo šéfů firem diskutuje o tom, jak rozvíjet veřejný prostor. Veřejnost může navštívit třeba komentované prohlídky kolektorů, vodárny, stoky nebo spalovny.

Video Studio ČT24
video

Osamu Okamura: Zajímají nás skryté stavby

„Letos se díváme na městskou technickou infrastrukturu. Jsou to stavby, které jsou lidským očím skryté, jsou v podzemí nebo je lidé nevnímají, třeba kanalizační stavby, rozvody, elektrické energie, vodovody, svoz odpadků nebo infrastruktura pro vytápění,“ říká programový ředitel festivalu, architekt Osamu Okamura, který byl hostem ČT24.

„Lidé často tyto stavby vnímají jako ošklivé, nezajímavé, nevzhledné, ale my se na to díváme z jiného úhlu. Jsou to obrovské investice, které každé město z veřejných rozpočtů dává do veřejného prostoru. A nás zajímá, jaký prostor ztvárňují a jaké vytvářejí příležitosti pro obyvatele nebo pro investory,“ pokračuje programový ředitel Okamura.

Světová architektura 

Mezinárodní konference se v Praze koná již pošesté. „Když reSITE začínal, tak ho město neshledávalo potřebným. Když jsme nabízeli zahraniční odborníky, aby poradili Praze, tak zástupci města odmítali tuto pomoc s tím, že neumějí anglicky a že by je to zdržovalo. V současné době naši konferenci zahajuje paní primátorka Adriana Krnáčová, účastní se jí ministr dopravy Dan Ťok a další významné osobnosti,“ uvedl Okamura.

Programový ředitel festivalu zdůrazňuje, že Praha se v těchto dnech stává světovým centrem diskuze o budoucí podobě městské architektury. Na konferenci dorazili třeba pařížský místostarosta Jean-Louis Missika, japonská architektka Kazuyo Sejima, holandská architektka Caroline Bos nebo americký urbanista Teddy Cruz.

Celý program konference je na webu reSITE. Veřejnost se může přihlásit na sobotní prohlídku „neviditelné“ Prahy. Zájemci se například mohou projet historickou soupravou metra, navštívit komentované prohlídky kolektorů, vodárny, spalovny, stoky, osahat si popelářské auto, anebo vytvářet a odstraňovat graffiti z městského mobiliáře.