V Ostravě otevřeli umělci kadeřnický salon

Ostříhat od sochařky, fotografky nebo šperkařky se mohou nechat návštěvníci netradičního kadeřnického salonu v Ostravě. Týdenní happening, na němž se umělci ujali role kadeřníků, uspořádala performerka a loňská finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého Johana Střížková. Zákazníky vnímá především jako živé sochy.

V salonu S02O mohou zájemci své vlasy svěřit do rukou umělcům, kteří sice nejsou profesionálními kadeřníky, se stříháním ale mají dlouholeté zkušenosti. „Je to instalace, všechno je jakoby socha a sochou je i člověk, který stříhá, i ten, který je stříhán,“ vysvětluje Johana Střížková. 

Do netypického kadeřnictví pozvala umělce z Ostravy, Brna i Prahy. „Kreativní člověk v tom může vidět ještě další formy identity nebo estetické krásy,“ domnívá se. Poprvé nechala umělce podobně tvořit loni v Praze při doprovodném programu Ceny Jindřicha Chalupeckého. Tehdy stříhalo souběžně osm umělců. V Ostravě jich je stejný počet, připojila se k nim i Johana Střížková.

Video Události v kultuře
video

Umělci v roli kadeřníků

„Jsme velmi překvapení, že třeba i kolemjdoucí z ulice vejdou dovnitř a zeptají se. Myslím, že je to zajímavé – nechat na sebe sáhnout umělce,“ předpokládá performerka. Za jakýkoliv střih zaplatí návštěvníci symbolických třicet korun, nový účes si mohou nechat udělat ještě do středy 21. června v Plato Ostrava.