Koncept festivalu zůstává stejný jako při prvním ročníku před dvěma lety: zaplnit prázdné komerční prostory v centru města a přetvořit je dočasně na fotografické galerie. Například v bývalé prodejně obuvi visí fotografie Libuše Jarcovjákové, v nichž autorka dokumentuje svůj boj s těžkými depresemi.
„Je tu několik barevných fotografií, které jsem dělala v bohnickém parku, kde jsem byla hospitalizovaná. Takové zoufalé hledání, kdy nemůžete vůbec najít samu sebe,“ nechává diváky nahlédnout do velmi osobního tématu. Další snímky jsou reprodukcemi jejích deníkových zápisů. „Maminka mi přivezla pastely a já, aniž bych kdykoliv předtím kreslila, jsem začala popisovat pocity, které mám,“ pomáhaly jí prý kresby v léčbě.

Začal festival Ostrava Photo
Do prostor ostravské radnice přijede v pondělí osobně okomentovat svou výstavu Syřan Hosam Katan. V cyklu Život s válkou přináší obrazy válečného Aleppa, které pořídil v letech 2013 až 2015. „Na fotografiích je vidět, že i přes občanskou válku se tamní obyvatelé snaží žít dál svůj obyčejný život,“ podotkla ke snímkům organizátorka festivalu Alexandra Bočková. Jejich autor momentálně studuje fotografii v Německu.
V elektro prodejně představuje švýcarsko-česká dokumentární fotografka Iren Stehli soubor věnovaný svéráznému pražskému krejčímu Slámovi. Jeho neobyčejný život zdokumentovala v druhé polovině 70. let. Mezi celkem sedmnácti výstavami najdou návštěvníci festivalu ještě také fotky Němce Franka Rotheho. Pořídil je během svého pobytu v Los Angeles a ukazují méně nablýskanou stránku hollywoodské Mekky.
Vernisáže festivalu Ostrava Photo se budou konat postupně až do konce měsíce, stejně jako přednášky a workshopy, na přehlídce se představí i studenti ostravské Fakulty umění.