Máj, fotografií čas. Romek Hanzlík se vydal s Máchou na pouť, ale na kole

Fotograf a držitel ceny Czech Press Photo Romek Hanzlík se vydal po stopách Karla Hynka Máchy do Benátek. Zatímco básník před téměř dvěma stoletími putoval pěšky, Hanzlík vyrazil na kole. Ze své cesty pak vydal knihu fotografií, které ilustrují Máchovy verše.

Video Události v kultuře
video

Fotograf Romek Hanzlík se vydal po stopách Máchy

Romek Hanzlík se na 180 let staré verše podíval očima 21. století. Spolu se svojí rodinou absolvoval jednu z cest, která básníka při psaní Máje inspirovala. „Popis jezera vůbec neodpovídá Máchovu jezeru, kde by se to mělo odehrát, ale odpovídá jezeru Santa Croce v Dolomitech,“ podělil se o jeden z objevů svého putování do Benátek.

Kdyby měl Mácha kolo, taky by na něm jel

Zatímco Mácha šel zhruba 700 kilometrů pěšky tam i zpátky, Hanzlíkovi stačila jednosměrná cesta - a vyrazil navíc na kole. Několikatýdenní básníkovo putování tak zkrátil na 11 dnů. „Říkal jsem si, že kdyby existovalo kolo, tak by Mácha na něm určitě jel. A tak jsem si naklikal do mapy celou trasu podle jeho deníku,“ vysvětlil fotograf volbu dopravního prostředku.

Jinak se už jejich cesta nelišila, oba zřejmě putovali i kolem stejného starodávného milníku. „Byl na něm letopočet 1600 něco a já si říkal, že Mácha kolem tohohle milníku na sto procent šel,“  nepochybuje Hanzlík.

Cestou vytvořil fotografie, které použil k ilustraci Máje. Do nové knihy zařadil i snímky pořízené během putování po Máchových stopách v Krkonoších a na dalších místech. „Motivy nebo jen to, jak ve mně slova z Máje rezonují, pak nacházím v přírodě, ve městě, kdekoli,“ podotkl, co bylo jejich inspirací. 

K Máji připravil také putovní výstavu. První vernisáž bude součástí festivalu Chebské dvorky, kde budou Hanzlíkovy fotografie vystaveny od 15. do 17. června.