Čtení dětem do ruky patří, upozorňují dva festivaly

Děti, čtete? ptá se svým názvem poosmé literárně-dramatický festival, který se první dva červnové dny uskuteční na několika místech Prahy. Zároveň na Mezinárodní den dětí začíná celorepubliková akce Týden čtení dětem. Cíl mají společný: přivést ke knihám malé (i velké) čtenáře.

Video Události v kultuře
video

Festival Děti, čtete? motivuje děti ke čtení

Týden čtení dětem zahájil už na konci května program ve Žďáru nad Sázavou. Soubor scénického čtení LiStOVáNí tu například mladším dětem představil knihu Dobrodružství strýčka Ludvíka, starším pak Můj příběh, který vypráví o sprinterovi Usainu Boltovi. Týden ale od 1. do 7. června láká ke čtení po celé republice desítkami akcí.

Podle Evy Katrušákové, ředitelky společnosti Celé Česko čte dětem, která festival pořádá, je totiž čtení nezastupitelné. „Přirozený rituál předčítání dětem mizí z rodin. Zastoupily ho obrazy v televizi a na počítači. Hlavní příčinou je zdánlivý nedostatek času rodičů. Nejde však o nedostatek času, jde o nedostatek chtění. Mnoho z nich má zato, že pohádka čtená a pohádka animovaná je totéž. Opak je pravdou. Dítě, kterému je čteno, stimuluje jiná mozková centra, než když dostává hotový vjem na obrazovce,“ upozorňuje.

Důležité ovšem není „jen“, aby rodiče četli dětem, ale také aby děti četly. Motivovat je má festival Děti, čtete?, které s cílem rozvíjet dětské čtenářství, kreativitu a fantazii organizuje v Praze nakladatelství Meander. Letošním hlavním hostem je nizozemská spisovatelka Karina Schaapman, autorka knížky Dům myšek.

Součástí programu je i soutěž Nejlepší rukopis, v níž knihy k vydání vybírají sami nejmladší čtenáři, a uvedení katalogu Nejlepší knihy dětem. Ten každoročně slouží jako inspirace pro rodiče i jejich potomky, po jakém ze současných děl se vyplatí sáhnout.